Tekirdağ ilinde, yeraltı sularının kirlenmesine ve hava kirliliğine sebep olabilecek pestisitlerin biyolojik izlenebilirliliği
Biomonitoring of pesticide residue which cause possible groundwater contamination and air pollution in Tekirdag provinence
- Tez No: 420344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN CABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı Tekirdağ ilinde hava ve yeraltı sularını kirletme potansiyeline sahip bazı pestisit gruplarının (Azol, Benzidizamol prekürsörü, Kloroasetanilid, Ksil Alanin, Neonikotinoid, N-Metil Karbamat, Organofosfor, Pridazinon, Strobin, Tiyokarbamat, Triazin, Üre, diğer Karbamat ve Jüvenil hormon taklitçileri) karayoluna yakın ve tarıma açık arazideki liken ve ağaç örnekleri kullanılarak tespit edilmesidir. Araştırmada Sıvı Kromatografisi-Kütle/Kütle Spektrometresi (LC/MS/MS) kullanılmıştır. Xanthoria parietina (L.) Beltr., ve Xanthoparmelia conspersa (Ehrh. Ex. Ach) Hale için Temmuz ve Ağustos ayında elde edilen sonuçlar sırasıyla: 15,734- 21,528; 16,149-20,920 ; Platanus orientalis L. ve Juniperus horizontalis Moench.'de ise 10,071-9,129; 9,444-9,940 olarak tespit edilmiştir (µg g-1, dwt). Azol, Kloroasetanilid, Piridazinon ve Strobin grubu pestisitlerin varlığına rastlanılmamıştır. Elde edilen sonuçların ekolojiye ve insan sağlığına potansiyel etkileri kısaca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates some of pesticides groups (Azole, Benzimidazole precursor, Chloroacetanilide, Xylylalanine, Neonicotinoid, N-Methyl Carbamate, Organophosphorus, Pyridazinone, Strobin, Thiocarbamate, Triazine, Urea, Other Carbamate, Juvenile hormone mimic) which cause ground water contamination and air pollution of Tekirdag Provinence, by means of analyzing lichens and tree samples collected in the neighborhood of the highways and agricultural area. Liquid Chromatography-Mass / Mass Spectrometry (LCMSMS) is utilized in this research. The results for July and August have indicated that the Xanthoria parietina (L.) Beltr., and Xanthoparmelia conspersa (Ehrh. Ex. Ach) Hale respectively 15,734- 21,528; 16,149-20,920 ; while Platanus orientalis L. and Juniperus horizontalis Moench.; 10,071-9,129; 9,444-9,940 (µg g-1, dwt). Azole, chloroacetanilides, pyridazinone and strobin were not detected.. The possible consequences of these results are briefly discussed from the point of potential hazards to ecology and human health.