Flow sitometri ile Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanmış olan su kabağı (Lagenaria siceraria) populasyonlarının çekirdek dna içeriklerinin belirlenmesi ve populasyonların ploidi düzeylerinin saptanması ile taksonomik revizyonunda kullanımı
Determination and taxonomic usage of core dna and ploidy level of different gourd (Lagenaria siceraria) populations collected from different locations of Turkey with flow cytometry
  1. Tez No: 420345
  2. Yazar: DERYA ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN CABİ, PROF. DR. HALİT YETİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üç farklı kıtanın kesişim noktasında bulunan ve bitki gen kaynakları bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahip olan ülkemiz sahip olduğu farklı iklim ve topraklardan dolayı anavatanı olmadığı türler de bile önemli bir genetik çeşitliliğe sahiptir. Ülkemizde daha önce su kabağı türü üzerinde TÜBİTAK tarafından desteklenen TOVAG 3216, 106O650 ve 111O117 no'lu projeler çerçevesinde ülkemizin farklı noktalarından su kabağı genotipleri toplanmış ve karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır (Yetişir ve ark. 2007, Yetişir ve ark. 2008, Yetişir ve ark. 2010). Islah programlarına girecek materyallerin her yönü ile tanımlanmış olması ıslahçıların materyal seçiminde işlerini kolaylaştıracaktır. Kromozom sayımı yöntemi ile genetik kaynak koleksiyonlarında olduğu gibi çok sayıda bitki örneğinin analiz edilmesinin gerektiği durumlarda ploidi düzeyi belirlemede pratik ve kullanışlı değildir. Ayrıca, küçük kromozomlu ve yüksek ploidi düzeyine sahip olan türlerde bu yöntem ile ploidi analizi oldukça zahmetlidir ve çoğunlukla da genetik kaynakların yanlış sınıflandırılmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple, son yıllarda, kolaylığı, hızı ve güvenilirliğinden dolayı flow sitometri ploidi analizlerinde tercih edilen metot olmuş ve başarıyla kullanılmaktadır. Bu projede, daha önce toplanmış olan su kabağı genotiplerinin DNA içerikleri ve ploidi seviyeleri flow sitometri yöntemi ile belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda genotipler arasında ploidi seviyesi bakımından önemli bir fark bulunmazken, genom içerikleri bakımından farklılıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, located at intersection of three different continents, has quite rich plant genetic diversity. Turkey has rich genetic diversity of some species due to suitable climates and soil charcatreristics present in Turkey although Turkey is not their genetic origin. In Turkey, 400 bottle gourd landraces were collected frame of projects TOVAG 3216, 106 O 650 and 111O117 supported by TUBITAK and they were morphologically and molecularly characterized (Yetisir ve ark. 2007, Yetisir ve ark. 2008, Yetisir ve ark. 2010). Characterization of the materials which will be used in breeding programs in every aspect will make easy task of breeder in material selection. Ploidy determinations by chromosomes counting at root tips is laborious and often difficult with species which have small chromosomes and high ploidy levels and can lead to misclassified germplasm. Therefore, it is not a convenient method in the cases where ploidy of many samples needed to be determined such as plant genetic material collections. Therefore, flow sytometry has become preferred plodiy determination methods. Because it is a reliabe, easy and quick methods in determination of ploidy level and genome size. In this project, DNA contents and ploidy levels of Turkish bottle gourds collection was determined by flow cytometry methods. According to analysis, there was no differce as regarded to ploidy level but there was difference in genome size of bottle gourd genotypes.