Epilepsi hastalığının dalgacık dönüşümleri ve yapay sinir ağları ile tanılanması
The diagnosis of epilepsy with wavelet transform and artificial neural networks
  1. Tez No: 420358
  2. Yazar: EZGİ ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN KOCADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Elektroensefalogram, magnetoencephalogram, bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerle nörolojik hastalıkların teşhisi önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu çalışmada, epilepsi hastası olan bir bireyden alınmış Elektroensefalogram (EEG) sinyallerinin dalgacık dönüşümleriyle spektral analizi gerçekleştirilerek, bu sinyaller hakkında önemli bilgi içeren dalgacık katsayıları elde edilmiştir. Bu katsayılar yardımıyla, analizlerde kullanılacak olan öznitelik vektörleri oluşturulmuştur. Daha sonra öznitelik vektörleri, çok kategorili lojistik regresyon ve çeşitli yapay sinir ağlarına girdi olarak verilerek, bireyden alınan sinyallerin bireyin durumunu teşhis edecek şekilde sınıflandırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, electroencephlogram (EEG), magnetoencephalogram, computed tomography, magnetic resonance imaging has made significiant advances in the diagnosis of neurological diseases. In this study, EEG signals taken from an individual who suffers from epilepsy has been performed the spectral analysis using by the wavelet transforms. By means of these transformations, the wavelet coefficients which provide important information about these signals are obtained. From these coeffcients, the feature vectors are constructed to use in the analysis, because they include important information related to EEG signals. These feature vectors are considered as the system inputs for the multiple logistic regression analysis and artificial neural networks, and then the classification process is performed over these signals.