Bir kültür vadisi olarak Haliç'in yaratıcı kent kriterleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Haliç as a cultural valley in context of creative city criteria
- Tez No: 420363
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada İstanbul Çevre Düzeni Planı uyarınca bir kültür havzası olarak geliştirilmesiöngörülen Haliç'in yaratıcı kent kriterleri ve kültürel politikalar bağlamında değerlendirilmesiamaçlanmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm olan giriş, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemini içermektedir. Bu bölümdeçalışma alanı olarak Haliç bölgesinin seçilmesinin temel nedenleri, tezin ulaşmak istediğisonuç ve izlenen yöntem hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde günümüzde dünyada gelinen durum ve bu bağlamda yaratıcı ekonomilerinneden önemli olduğu anlatılmıştır.Üçüncü bölümde konu ile ilgili literatür taraması yapılmış, kültür endüstrisinden yaratıcıkentlere terminolojide kronolojik olarak yaşanan değişim ve gelişmeler aktarılmıştır. Küreselekonomi ve beraberinde getirdiği rekabet ortamında yaratıcı kentlerin önemine değinilmiştir.Ayrıca yaratıcı ekonomilerin kentsel mekândaki yapılanma biçimleri, ve kültürel politikalarınbu yapılanmalardaki rolü açıklanmıştır. Bu bölüm dünyadan beş farklı ölçekteki yaratıcı kentörneklerine ilişkin bilgilerin aktarılması ile desteklenmiştir ve bölüm sonunda yaratıcı kentkriterleri ortaya konmuştur.Dördüncü bölümde Haliç'in tarihsel süreçte geçirdiği dönüşümler ve günümüzdeki durumuanlatılmış, sahip olduğu potansiyeller ve sunduğu fırsatlar incelenmiştir. Üçüncü bölümdetanımlanmış olan yaratıcı kent kriterleri ışığında Haliç bir kültür vadisi olarakdeğerlendirilmiştir.Sonuçlar ve değerlendirmeleri içeren beşinci bölümde ise Haliç'in bir kültür vadisi olmayolunda geçireceği muhtemel dönüşüm sürecindeki fırsatlar, riskler, potansiyeller ve tehditlerele alınmış, izlenecek politikalarda dikkat edilmesi gereken konular ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate Haliç, which is going to be developed as a cultural valleyAccording to the İstanbul Environmental Plan, in terms of creative city criteria and culturalpolicies. The thesis consists of five chapters.The first chapter consists of purpose, scope and methodology of the study. In this chapterthe reasons why Haliç was chosen as a case study, main aim and methodology of the thesisare explained.In the second chapter, the current situation of the word and in this context, the reasons thatmake creative industries important, are explained.Third chapter contains the technical literature review on the subject and the changes in theterminology since culture industry to creative cities. The importance of creative cities in thecompetition caused by the global economy is stressed. Organization forms of culturaleconomies in cities and the effect of cultural policies on that is explained. This chapter issupported by information about examples of five different scales of creative cities fromaround the world, and in the end of the chapter, criteria of creative cities are defined.In fourth chapter, the changes in history and the current situation of Haliç is explained and itspotentials and opportunities are examined. Haliç is evaluated as a cultural valley, accordingto the creative city criteria and the cultural policies which were reviewed in the third chapter.The fifth chapter consists of conclusions and evaluations. Strengths, weaknesses,opportunities and threats of Haliç, on its way to become a cultural valley, were examined andcritical aspects of possible policies were stressed.