Kentsel ütopyalar ve 20. yüzyıl toplu konut mimarlığı
Urban utopias and housing architecture of the 20th century
  1. Tez No: 420364
  2. Yazar: AYBALA SEKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Her yüzyılda ideal toplum kaygısı, düzenli, huzurlu ve eşit bir sistem düşüncesi var olmuştur. İlk dönemlerde bu kaygı kent ölçeğinde olurken, daha sonraları konut birimine kadar detaylanmıştır. Kentsel ölçekte olan düşüncelerin toplu konuta kadar şekillendiği süreç, Rönesans Dönemi'nde belirginleşmiş ve diğer yüzyıllarda birbirlerinden etkilenerek günümüze kadar gelmiştir. Tarihsel süreçte kent vizyonları içinde önemli bir yere sahip olan ütopya kavramı, ideal kent kavramının şekillenmesini sağlamıştır. Ütopya ile hayali kentler yaratılıp, bu düşüncenin karşısında duran distopya ile bu düzenin yol açacağı olumsuzluklara karşı gelecek senaryoları yazılmıştır. Değişen toplum sorunları karşısında, doğayla bütünleşik kent tasarımları ile ekotopya, teknolojinin gelişmesi ile de teknotopya adında farklı ütopya kollarının zaman içerisinde ortaya çıktığı görülmektedir. Her dönemde, düzenli kentler ve toplu yaşam alanları tasarlamak ana hedef olmuştur. Nüfusun artmasıyla, konut ihtiyacını karşılamak ve sosyal yaşamdan kopmayan ideal kent tasarımları önerilmiştir. Uygulanmış veya düşünce bazında kalmış öneriler olsa da, her tasarım bir sonraki döneme ışık tutmuştur. Bu tez çalışmasında kentin ve konut alanlarının şekillenirken üzerindeki ütopyacı geleneğin etkileri anlatılmak istenmiştir. Ütopyanın çalışma mekanı olan kentin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ve toplu konut kavramının ortaya çıkışı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In every century, there has been concern for an ideal society, an idea for orderly, peaceful and equitable system. In first period, while this concern is on the scale of the city, then it had been detailed at the scale of a housing unit. The process of formation of ideas from urban scale to housing planning has became apparent in Renaissance Period and after, it has evolved till today by interrelating to each other. The concept of utopia which has an important role in visions of the city at historical process, has enabled the formation of the concept of the ideal city. Imaginary cities were created by utopian approaches and then future scenarios against the negativity of those systems were written by dystopian approaches which are to be against those utopian ideas. As a consequence of changing social issues, utopia has emerged different varieties like ecotopia that is with nature integrated urban designs and like techno-utopia that has emerged with the development of technology. In each period, design of organized cities and public spaces was the main purpose. With increases in population, the ideal city proposals for urgent housing demand and with social life scenarios have been suggested. These proposals that are either realized or remained as ideas, have influenced future eras. In this thesis, it is aimed to explain the effect of utopian tradition on city and housing areas formation. Historical process of city as an operation field of utopia and emergence of concept of mass housing have been analyzed.