Developing a measure to better to better understand the handedness skill levels for designing simulation-based systems
Simülasyon tabanlı sistemler için el yetenek seviyelerini daha iyi anlamayı sağlayan ölçü geliştirmek
- Tez No: 420374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİZ E. ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Genel Cerrahi, Education and Training, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanların sağ ve sol ellerini kullanım performansları farklılık göstermektedir. İnsanlar genellikle bir ellerini diğer ellerine oranla daha yüksek bir performans ile kullanmakta ve işlerini yerine getirirken o ellerini kullanmayı tercih etmektedirler. Özellikle yetenek gerektiren işlerde ve endoskopik cerrahi operasyonları gibi her iki ellerini de hassas bir şekilde kullanmaya yönelik yeteneklerin geliştirilmesi gerektiği durumlarda insanların sağ ve sol el kullanım tercihlerini anlamak son derece önemlidir. Bu durumların daha iyi anlaşılması, mevcut cerrahi eğitim programlarını zenginleştirmek ve iyileştirmek amacıyla, özellikle simülasyona dayalı yüksek bilişim teknolojilerinin kullanıldığı sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve yönetilmesi konusunda önemli katkılar sağlayacaktır. Bu kapsamda bu çalışma ile insanların sağ ve sol el tercihleri ile ilgili yapılan çalışmalar alanyazından incelenmekte ve bir deneysel durum çalışması ile insanların sağ ve sol el kullanımlarındaki performans farklılıkları incelenmektedir. Bu araştırmanın sonuçlarının simülasyon tabanlı cerrahi eğitim teknolojilerinin tasarlanması ve geliştirilmesi konularında çalışan kişilere katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bu nedenle, kişilerin sağ ve sol el performanslarını objektif bir yöntem ile ölçmek için bir senaryo tasarlanmıştır. Sağ elli, sol elli ve çift elli katılımcıların çift el gerektiren görevlerdeki performans farklılıklarını daha iyi anlamak için bir deneysel çalışma geliştirmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; solak katılımcılar, çift elli katılımcılara göre iki elli görevi daha kısa süre içinde tamamlamıştır. Ek olarak, çift elli grup, sol elini kullanan grupa göre istatistiksel olarak daha fazla hata yapmıştır. Son olarak ise, sağ ellini kullanan katılımcılar sol elini kullananlara göre istatistiksel olarak daha çok hata yapmıştır. Tercih edilen elin ve el yeteneği seviyesinin performansa etkisini gözlemledik. İki senaryonun zorluk seviyesini karşılaştırdığımızda ise senaryo zorluk seviyesininde performansı etkilediği ortaya çıktı. Bu sonuçların müfredat tasarımcılarına ve öğretim sistemleri geliştiricilerine yetenek odaklı eğitim programları geliştirilmesinde programlarını daha iyi düzenlemesinde ve öğrencilerin ilgili yeteneklerinin geliştirilmesi için rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The performances of right hand use and left hand use can be different from each other. People generally use one hand better than other. That's why they prefer this hand while making manual activities. Understanding their preference for right or left hand use is very significant while an individual has to make activities that skill is required such as endoscopic surgical operations or activities demanding to use both hand precisely. A better understanding of these cases will improve some issues like enriching and improving the quality of existing surgical education programs, especially, designing, improving and managing of simulation-based instructional technologies. In this scope, this study examines the experiments about right hand and left hand preference in the literature and investigates the performance differences between right and left hand use with an experimental case study. Accordingly, a scenario is designed to measure the right and left hand performance of individuals in an objective manner. Then, an experimental study is organized to better understand the affect of handedness on participants' performance for a two handed task. The results of this study show that, the left handed group performed the both handed task in a shorter time period when compared with the both handed group. Additionally, the both handed group make significantly more collision when compared with the left handed group. Finally, the right handed group makes significantly more collision when compared left handed group. Moreover, we found that preferred hand and hand skill level have an effect on performance. When the difficulties between two scenarios are compared, it is seen that the difficulty of task is also a factor of performance. These results are expected to guide the curriculum designers and instructional system developers for the skill-related training programs to better organize their programs and to better guide the trainees to improve related skills.