Practical model based software testing
Pratik model tabanlı yazılım testi
- Tez No: 420375
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEEPTI MISHRA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atılım Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezde, model tabanlı test için, hem otomatik hem de manuel test kullanarak yeni bir yaklaşım üretilir. Amaç, başarılı test durumları bulmaktır. Bu tezde, birçok farklı araştırma makalesiyle çalışıldı ve bir model olarak bu araştırma makalelerinin sıralı diyagram örnekleri kullanıldı. Manuel test için iki yeni algoritma yazıldı. Test yollarını bulmak için, derinlik öncelikli arama yol algoritması kullanılarak yeni bir ağaç tekniği tasarlandı. Otomatik testte, test yollarını otomatik olarak bulmak için, yeni bir java birim test (junit) kodu yazıldı. Hem otomatik, hem de manuel test için, aynı işlem kullanıldı ve ayrıca aynı sıralı diyagram örnekleri ile bu iki metod test edildi. Fakat, aynı sonuçların saptanması ve otomatik testteki hatalardan dolayı, etkili sonuçlar elde edilemedi. Dolayısıyla, farklı metodlar kullanılarak, otomatik test kodu (java birim test) geliştirildi. Aynı örnekler kullanılarak, manuel, gelişmiş otomatik test metodu ve araştırma makalelerindeki metodlar karşılaştırıldı. Sonuçta, araştırma makaleleri ve manuel test metodlarına göre, geliştirilmiş otomatik test metodundan daha başarılı test yolları ve test durumları elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is proposed a new approach using both manual and automated testing for MBT. The goal is to find successful test cases. Many different research papers are studied and UML sequence diagram examples of these research papers as a model are used in this thesis. Two new algorithms are written for manual testing. It is designed a new tree technique using depth first search path algorithm to find test path. It is written a new java junit testing code to find test paths automatically in automated testing. It is used same operation for both manual and automated testing and also, it is examined these two methods with same sequence diagram examples. However, effective results are not achieved because of determination of same results and errors in automated testing. Therefore, automated testing (java junit testing) code is improved using different methods. It is compared manual, improved automated method and research papers methods using same examples. Finally, it is obtained more successful test paths and test cases from the improved automated testing method according to the manual and research papers testing methods.