Improving reverse supply chain management with information and communication technologies
Bilgi ve iletişim teknolojileri ile ters tedarik zinciri yönetimi geliştirilmesi
  1. Tez No: 420376
  2. Yazar: SERCAN NOYAN GERMİYANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
A SCM system having RSCM capabilities is modeled giving special focus on the usage of ICT. Three different RSCM processes (Customer Return, Out-of-product Return and Repair and Non-Repair Situation Return) are modeled separately using sequence diagram of UML and ICT usage is analyzed in each one to improve the process. These modeled processes are compared with the RSCM model of a company to determine its applicability in real life. The aim of the study is to show how the RSCM processes can be improved by efficient usage of ICT. Companies that can achieve this can gain competitive advantages over their competitors. This study is important to alleviate the lack of studies in this field and may help to companies having intension to improve their RSCM.
Özet (Çeviri)
TTZY kabiliyetine sahip olan bir TZY sistemi BİT kullanımına özel odak verilerek modellenmiştir. 3 farklı TTZY süreçleri (müşteri iadesi, kullanımı bitmiş ürün iadesi ve onarım ve onarılamama durum iadesi) BMD(Birleşik Modelleme Dili)'nin sıra diyagramı kullanılarak ayrı ayrı modellenmiştir ve BİT kullanımı süreci geliştirmek için her birinde analiz edilmiştir. Bu modellenen süreçler, gerçek hayatta uygulanabilirliğini tespit etmek amacıyla bir şirketin TTZY modeli ile kıyaslanmıştır. Bu çalışmanın amacı TTZY süreçlerinin BİT'in etkin kullanımı ile iyileştirilebileceğini göstermektir. Bunu başarabilen şirketler rakipleri karşısında rekabet avantajları elde edebilir. Bu çalışma, bu alandaki boşluğu doldurmak açısından önemlidir ve kendi TTZY geliştirmek niyetinde olan şirketlere yardımcı olabilir.