Developing an enterprise resource planning project management roadmap: Cross-country comparison Turkey versus Finland
Kurumsal kaynak planlama proje yönetimi haritası oluşturmak: Türkiye ve Finlandiya verileriyle ülkelerarası kıyaslama
- Tez No: 420385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERMAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama programları günümüzde firmaların hareketlerini görüntülemek, kontrol etmek ve yönetmek için kullanılan en yaygın iş akışı sistemleridir. Maliyeti çok yüksek olduğu için, bu programların doğru bir metodoloji kullanılarak kurulumu yapılmalıdır. Temel varsayımımız literatürde çeşitli yöntemler sunulmasına karşın, ülkeler arasındaki iş yapış farklarına bağlı olarak, kurulum başarı oranlarının değişiklik göstermesidir. Literatür tarama kısmında Kurumsal Kaynak Planlama, proje yönetimi ve iş yapış tarzlarındaki kültürel farklar araştırılmıştır. Kritik başarı faktörleri, harcamalar ve Kurumsal Kaynak Planlama proje yönetimlerine bakış açılarının bölgesel farklılıklarını gözlemlemek açısından, Türkiye'de ve Finlandiya'da anket çalışması yapılmıştır. Sonuçların analizindan sonra çıktılar çalışmanın sonunda tartışılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının gelecekteki Kurumsal Kaynak Planlama kurumlarında yenilikçi ve destekleyici bir bakış açısı katması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning programmes are most commonly used business transaction systems for monitoring, controlling and directing the business. The setup costs of these programmes are high, a proper methodology should be followed during the implementation process. Our main assumption is that although there are certain methodologies presented in the literature, due to the differences between business making styles between countries, the implementation success ratios differ from each other. In the literature review, the concepts like ERP, project management and national differences in business making concepts are investigated. A cross-country survey is conducted between Finland and Turkey, in order to determine the regional difference in critical success factors, expenses and sight of view in ERP project management. After the analyses of the results, outcomes are discussed in the end of the survey. The results of this study is expected to provide innovative and supportive perspective for future ERP implementations.