Esenyurt planlama sürecinde 18. madde uygulamaları sorunu ve çözüm arayışları
Esenyurt planning process 18 th material practices of problem and search for solutions
- Tez No: 420411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye?de olusturulmaya çalısılan planlama bütünlüğü uygulamada tam olarak olusturulamamıs, yerel planlarla ulusal planlar arasında birlik sağlayacak bölge planlama anlayısı yerlestirilememistir. Planlamanın amacı olan kamu yararı kavramına da geçen tarihsel süreçte farklı anlamlar yüklenebilmistir. Kamu yararı ve toplum yararı kavramlarının örtüstüğü bölgeler belirlenerek planın amaçları ve planın uygulama araçları düzenlenebilir. Yasanan gelismelere karsı insanların kamusal kent islevlerine gereksinimlerinin artması, kentlerin devamlı geliserek yenilenmesi karsısında kamu hizmetlerine daha çok alan ayrılması gerekmektedir. Planlama sürecinde üst ölçekli planlar üzerinde olusturulan kararların mekâna yansıması imar uygulama planları ile mümkün olmaktadır. Çünkü kent planlaması sürecinin son asaması, imar planlarının uygulanmasıdır. Bu asamada imar planlarının uygulanması için kullanılacak yöntem ve bu yöntemlerin özellikleri imar planlarının basarı yüzdesini arttıran bir etken olarak karsımıza çıkmaktadır. Tez içeriğinde Esenyurt Belediyesi tarafından yapılan planlar ve bu planların nasıl bir süreçten geçtiği irdenmis ve Esenyurt Belediyesi tarafından yapılmıs olan ?mar Uygulamalarından örnekler verilmistir. Sonuç olarak Esenyurt Planlama Süreci ve 18. Madde uygulamalarına olumlu ve olumsuz yönleriyle açıklamalar yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Been established are trying to establish in practice the full integrity of the Turkey planning, local plans to ensure unity between nationa plansa re regional planning concept is not provided. The purpose of the historial process of planning the different meanings to the concept of public interest has been installed. Regions overlap with the concepts of public interest and the public interest by determining the plan?s objectives and plan implementation tools are organized. ?ncreasing needs of the people egainst the developments in public urban functions, continved to develop and renewal of cities across the public services should be separated more space. Reflection on the upper scale plans of the decisions in the planning process space is made possiple by the development application plans. Because the last stage of the process of urban planning, the implementtation of development plans. At this stage, the method to be used fort the implementation of development plans and development plans for properties of these methods appears to be a factor in increasing the percen tage of success. In this the sis, plans made by the municipality of Esenyurt and examined how these plansa re passed through a process development applications made by the municipality of Esenyurt axamples are given. As a result, Esenyurt planning process and 18th material practices are expressed of positive and negative aspects.