Sol-jel yöntemi̇yle anti̇ bakteri̇yel i̇nce fi̇lm kaplanması
Coating antibacterial thin film by sol-gel process
- Tez No: 420429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada sol-jel yöntemi hazırlanan ve gümüş içeren ince filmlerin hazırlanması ve anti bakteriyel etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gümüş, çinko gibi metallerin ve bu metallerin iyonlarının anti bakteriyel özellik taşıdığı bilinmektedir. Bu metallerden gümüş en geniş anti bakteriyel spektruma sahiptir. Gümüş bakterilere karşı yüksek oranda toksik özellik gösterirken, insanlarda toksik özelliği azdır. Çok eski zamanlardan beri gümüşün hijyenik ve medikal amaçlar için de kullanıldığı bilinmektedir. Çalışmamızda gümüş iyonlarının anti bakteriyel özelliklerinin incelenmesi için hazırlanan sol-jel çözeltileri ile gümüş katkısı olmayan ve %1 ile %5 arasında değişen gümüş katkılı anti bakteriyel film kaplanarak hazırlanan numunelere Staphylococcus aureus bakterileri ekilerek çift paralel şeklinde 0,6,12 ve 24 saat aralıklarında bakteri sayımları yapılmıştır. Ayrıca toz haline getirilen ince kaplamaların XRD cihazı ile kristalografik yapısı incelenmiş, SEM cihazı ile de mikro yapıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, anti-bacterial film on glass surfaces coated with the sol-gel technique. Silver, copper, zinc, and metal ions of metals such as known antimicrobial activity. These metal ions and silver ions from the silver nano particles showed significant antibacterial extremely well known. Silver has a high toksic effect of bacteria but has not toksical effect of humans. For a long time silver using of clear and medical purpose. In this study antibacterial thin films, coated % 1 to % 5 amounts of silver ion, have been prepared on glass substrate by the sol-gel process. The antibacterial activity of the coatings were invastigated Staphylococcus aureus with paralel work. The forming Staphylococcus aureus were counts at begin, 6 hour,12 hours and 24 hour. In addition crystal structure of thin film powder was invastigated by using XRD and microstructure was invastigated by using SEM.