Akıllı evler için mobil uygulama geliştirme
Mobile application development for smart home
  1. Tez No: 420430
  2. Yazar: ALİ ERBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde çeşitli algılayıcılar aracılığıyla mobil teknolojilerin gelişimi, teknolojik cihazlar arasındaki etkileşimi artırmış ve bu etkileşimler günlük yaşamımızın her köşesinde yer almaya başlamıştır. Bu şekilde her biri kendi içinde ayrı ayrı özellik ve görev sergileyen bazı teknolojiler, içinde yaşadığımız ortamlara entegre edilmekte ve günlük alışkanlıklarımızın yönetiminde rol oynamaktadır. Akıllı evler, evinizde oturduğunuz yerden aydınlatma sistemlerini kontrol etmek, sabah kalktığınızda perdeleri otomatik olarak açmak, dışarı çıktığınızda ütüyü açık unuttuğunuz düşüncesi ile geri dönmeden tehlikeyi engellemek, bahçenizde çimlerin nem oranına göre otomatik sulanmasını sağlamak gibi pek çok rutin ev işlerini tek bir tuşla yönetebilen sistemidir. Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde; kullanıcıların akıllı ev sistemlerini bir mobil uygulama aracılığıyla kontrol edebildikleri çalışmalara rastlanılmasına rağmen; kullanıcılardan ziyade akıllı ev sistem geliştiricilerini hedef kitle olarak belirleyen ve onlara hizmet olarak yazılmış mobil uygulamalara pek rastlanmamıştır. Dahası var olan standart protokollerinin yüksek maliyette olması geliştiriciler için bir dezavantaj olabilmektedir. Bu nedenlerle, kendi protokollerini yazacak geliştiricilere, akıllı ev test aşamasını hızlandırma adına mobil uygulama standartlarını kullanarak ortak paydada buluşturabilecek bir mobil uygulama hazırlamak önemli olarak görülebilir. Dolayısıyla bu tezde, akıllı ev geliştiricilerinin akıllı ev teknolojisindeki kontrol sistemlerini takip etmede kullanabilecekleri bir mobil uygulama geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında bir akıllı ev teknolojisinin kontrol sistemlerini geliştirmeye yönelik Android tabanlı bir mobil uygulama hazırlanmış, kullanım kolaylığı ve kodların okunabilirliği üzerine prototip test edilmiş ve karşılaşılan sorunlar giderilmiştir. Nihai haline erişen mobil uygulama akıllı ev yönetim sistemlerinde yer alan aydınlatma, perde-panjur, sulama, güvenlik, klima gibi menülerin yanı sıra senaryolar, sesle kontrol gibi gelişmiş özellikleri de barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of mobile technologies via the various of sensors have rendered interaction invisible between technological devices and those interactions started to playing a part in everywhere of daily life. In this way, invisibly kinds of technology having different features in itself, being integrated into environments we live in and taking a role in management of our habits and routines under name of“Smart Home”. Smart home is a system which can manage remotely various routine housework like controlling lighting while keeping your seat, opening curtains automatically when you woke up, preventing the danger without return home when you forget iron opened, providing the watering garden automatically based on the rate of humidity of grasses. However there have been different studies about remote controlled smart homes by users via mobile applications, it has been noted that there are limited studies that addresses on developers rather than users of smart homes and mobile application for the developers. Moreover, since the current standard protocols are at high cost it can be a disadvantage for the developers. Therefore, developing a ready-made application can be important which can find the lowest common denominator for developers by using mobile application standards for stepping up test process of smart home, similarly to developers' who will write their own protocols. Consequently, in this study it was aimed to develop a mobile application for the smart home developers to use following the smart home technologies. At the end of the study, an Android mobile application was developed aimed at improving control systems of a smart home technology, the prototype was tested for ease of use and readability of codes and the encountered problems were solved. The finalized mobile application included menus like lightning, curtain-shutter, safety, air conditioning as well as improved properties like scenarios, control with voice.