Fatih Projesi kapsamında 9. sınıf fizik dersi 'Fizik Bilimine Giriş' ünitesine uygun olarak kazanım temelli e-öğrenme materyali geliştirme
Acquisition based e-learning material development according to unit 'Introduction of Physics' for 9th grade of physics subject with path of Fatih Projects
  1. Tez No: 420431
  2. Yazar: MURAT SELİM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında 9. sınıf fizik öğretim programında yer alan“Fizik Bilimine Giriş”ünitesinin Android işletim sistemine uygun olarak kazanım temelli yardımcı ders materyali hazırlanmıştır. Bu eğitim materyalinin tasarımı aşamasında her bir kazanım için senaryo çalışması yapılarak Adobe Flash Professional CS6 programı ile bu senaryolar animasyon haline getirilmiştir. Oluşturulan animasyonlar dersin öğrenimini klasik yöntemle almış olan öğrencilere tekrar uygulanarak çalışma hakkında görsel ögeler ve kazanımlar bazında sorular sorulmuştur. Bu sorularla çalışmanın etkililiği ölçülmeye çalışılmıştır. Öğrencilere ve öğretmenlere uygulanan sorular sonrasında hazırlanan mobil uygulamaya %83,9 oranında olumlu görüş bildirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work,“Introduction to Physics”unit which is located in the 9th grade physics education program has been prepared in accordance with Android operating system and course material has been prepared based on the gains. During the designing process of this educational material, scenario work was done for each acquisition. These scenarios were converted into animation with Adobe Flash Professional CS6 program. Animations have been applied to the students who have taken the lesson with classic method and then questions were asked about acquisitions and visual element in this work. The effectiveness of the work was measured with these questions. Students and teachers reported positive opinion %83.9 to the mobile application after questions that apply to teacher and students.