Kültürel mirasın üç boyutlu modellenmesi ve web ortamında sunulması
3-dimensional modelling of cultural heritages and presenting on the web
  1. Tez No: 420432
  2. Yazar: AHMET USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilişim teknolojilerinin gelişmesi ve toplumun geneline yayılması ile birlikte kültürel mirasın sergilendiği müzelerde elektronik ortama taşınarak sanal müze veya e-müze olarak adlandırılan yeni bir müze kavramı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, kültür varlıklarımızı sanal müze anlayışı ile internet üzerinden milyonlarca müze kullanıcısının ziyaretine açmak, kültür varlıklarının tanıtımını sağlamak, ülkemize gelen turist sayısını arttırmak, insanlığın bilgi ve kültür birikimine katkıda bulunmak, toplum üzerinde kültür varlıklarının korunmasına yönelik bilincin oluşmasını sağlamak amacıyla, Aizanoi Antik Kenti ve Kütahya Arkeoloji Müzesi'nin tanıtımına yönelik bilgilerin, fotoğrafların, videoların, haritaların ve antik eserlere ait 3 boyutlu modellerin yer aldığı, görselliğin ve bütünlüğün bir arada olduğu ziyaretçilerin keyifli bir gezinti yapmalarını sağlayacak sanal müze modeli oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında oluşturulan uygulama ile ülkemiz topraklarının geniş bir bölümüne yayılmış olan kültürel mirasın korunabilmesi, dokümantasyonun yapılması ve sürdürülebilir bir anlayışla gelecek nesillere aktarılmasında bir model oluşturabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With developments in information technologies and their dispersion to the whole society, museums, where cultural heritage is displayed, have been carried to electronic environment and a new museum concept has appeared called virtual museum or e-museum. In this study, in order to open our cultural heritage to millions of museum users via internet with virtual museum understanding, to increase the number of tourists in Turkey, to contribute to knowledge and cultural accumulation of humans, to help achieve social conscious of protecting cultural heritage, a virtual museum model involving information, photos, videos, maps and 3-D models to promote Aizanoi Antique City and Kütahya Archeology Museum was structured. Thanks to the application formed within the context of this study, it was concluded that a model can be structured to protect, document and pass down to the future generations the cultural heritage dispersed into a wide part of Turkey.