Ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin mesleki gelişiminde sosyal ağların rolü
The role of an educational social networking site for career development of the teacher who work in a high school
  1. Tez No: 420441
  2. Yazar: MEHMET ALİ CİĞERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Gündüz (2014) tarafından geliştirilen eğitsel sosyal ağın öğretmenlerin mesleki gelişimlerini sağlamada etkililiğinin incelenmesi ve bir grup öğretmen tarafından uygulanarak tespit edilmesidir. Çalışma kapsamında, kullanılan eğitsel sosyal ağa www.mavikurdele.net adresinden erişilebilmektedir. Araştırma 2014- 2015 eğitim öğretim yılı 1. döneminde Afyonkarahisar ilinde Türk Telekom Fen Lisesinde görev yapan 34 öğretmen ile gerçekleştirilen deneysel araştırmada eğitsel sosyal ağ sitesi 6 hafta süre ile kullanılmıştır. Çalışma sonrasında veriler sosyal ağların eğitsel kullanım ölçeği, sosyal ağ kullanışlılık anketi ve eğitsel sosyal ağ log verileri aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin incelenmesinde betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this activity is to test the effectiveness of the educational social network in career development of the teachers working in the same school. Another aim is to measure the adequacy of the educational social network that was used. The scope of the study, a social network site can be accessed from the address“www.mavikurdele.net”developed by Gündüz (2014). The application was used by 34 teachers at a high school in the province of Afyonkarahisar in the first semester of 2015-2016 Education year for 6 weeks. After the application, the data was collected through the scale of social networks used in education, social networking usability survey and the data record of educational social network. While examining the data, descriptive statistics was used.