Farklı aromatik bitkilerle kaplanmış, kurutulmuş ve tütsülenmiş etlerin bazı kalite özelliklerinin araştırılması
Investigation of some quality characteristics of dried and smoked meat coated with various aromatic herb
  1. Tez No: 420440
  2. Yazar: ELİF EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada kurutulmuş, tütsülenmiş etler 5 farklı aromatik bitki ile kaplanmıştır. 1. uygulamada (kontrol) baharatla kaplanmamış kurutulmuş, tütsülenmiş et kontrol grubu kabul edilmiştir. 2. uygulamada (JK) kurutulmuş tütsülenmiş et ürünü sadece kaplama materyali olarak kullandığımız jelatinle kaplanmıştır. 3.uygulamada (KK) kekik, 4. uygulamada (RK) reyhan, 5. uygulamada (KBK) karabiber, 6.uygulamada (BK) beyaz biber, 7. uygulamada (DK) defne baharatı kullanılmıştır. Aromatik bitkilerle kaplanmış et ürününün kimyasal özellikleri (pH, nem, aw, TBA), renk özellikleri (L*, a* ve b*), duyusal ve mikrobiyolojik (Toplam mezofil aerobik bakteri (TMAB), Psikrofilik bakteri, Maya-Küf, Laktik asit bakteri ve Koliform grubu bakteri) özellikleri depolamanın 0., 30., 60. ve 90. günlerinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research dried-smoked meats were coated with 5 different aromatic herbs. In 1th treatment (control) dried-smoked meat was used as control group which uncoated spice. In 2nd treatment (JK) dried-smoked meat was only coated gelatin used as coating material. In 3th treatment (KK) Origano (Origanum onites L.); In 4th treatment (RK) purpil basil; In 5th treatment (KBK) black pepper; In 6th treatment (BK) white pepper, In 7th treatment (DK) laurel were used. Chemical (pH, moisture, aw, TBA), color (L*, a*, b*), microbiological (Total Viable Count, Psychrophilic bacteria, Yeast and Mold, Coliforms), sensorial properties were evaluated on the dried-smoked meat coated with aromatic herbs. Analyses were carried out on dried-smoked meat at the day 0., 30., 60. and 90. of storage.