Farklı dönemlerde alınan karadut çeliklerinin köklenme performansının belirlenmesi
Determination of rooting performance of black mulberry cutti̇ngs taken in different periods
- Tez No: 420458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmamızda, Tokat ilinde önceden belirlenmiş karadut ağaçlarından farklı dönemlerde (Temmuz, Eylül, Kasım ve Ocak) alınan çeliklerin köklenme performansları incelenmiştir. Alınan çeliklerin yarısına 6000 ppm IBA uygulaması yapılmış, kalan yarısı kontrol olarak bırakılmıştır. Çelikler alttan ısıtmalı (22 ± 2 ºC) perlit ortamına dikilmiştir. En iyi köklenme Temmuz ayında alınan çeliklerde gözlenmiştir. Bu dönemde alınan kontrol çelikleri % 38.8, IBA uygulanan çelikler ise % 63.2 oranında köklenme başarısı göstermiştir. En az köklenme oranı ise Kasım ayında alınan çeliklerde görülmüştür. Bu dönemde alınan kontrol çeliklerinin hiç biri kök oluşturmazken, IBA uygulanan çeliklerde çok düşük (%1.3) oranda bir köklenme belirlenmiştir. Çelik başına en fazla kök sayısı, kontrol çeliklerinde 2.4 adet ile Ocak ayında, IBA uygulanan çeliklerde ise 3.4 adet ile Temmuz ayında alınan çeliklerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rooting performance of cuttings taken in different periods from selected black mulberry trees in the province of Tokat was examined. The half of cuttings was treated with 6000 ppm IBA, and remaining half was used as control. Cuttings are planted perlite rooting medium heated by bottom (22 ± 2 °C). The highest rooting rate was obtained from the cutting taken in July, with % 38,8 rooting ratio for control cutting and % 63.2 for IBA treated cuttings. The lowest rooting ratio was obtained from cuttings taken in November, with % 0 rooting ratio for control, and % 1.3 for IBA treated cutting. The number of root per cutting was the highest in cutting taken in January for control treatment (2.4 root per cutting) and in cuttings taken in July for IBA treated cuttings.