Puberte öncesi ve sonrası dönemlerde dişi bıldırcınların genital kanalının farklı bölümlerindeki mast hücrelerinin dağılımı ve heterojenitesi
Distribution and heterogeneity of mast cells in different regions of the genital canal in female quails before and after puberty
- Tez No: 775066
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada dişi bıldırcınlarda puberte öncesi ve sonrası dönemlerde genital kanalın farklı bölgelerinde yer alan mast hücrelerinin heterojenitesi ile dağılımınının belirlenmesi, farklı tespit solüsyonları ve boyama yöntemleri ile ortaya konulması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada 10 adet puberte öncesi ve 10 adet puberte sonrası döneminde sağlıklı dişi bıldırcınlara (Coturnix coturnix) ait genital kanaldan (infundibulum, magnum, istmus, uterus, vajina) alınan doku örnekleri materyal olarak kullanıldı. Her ik gruptan alınan doku örneklerinin bir kısmı %10'luk nötral formaldehit, bir kısmı ise İsotonik Formol Asetik Asit (İFAA) tespit solüsyonunda tespit edildi. Dokulardan alınan kesitlere Crossman'ın üçlü boyama, Toluidin mavisi, Pappenheim'in panoptik boyama ve AB/SO boyama yöntemleri ve PAS reaksiyonu uygulandı. Hazırlanan preparatlar ışık mikroskopta incelendiğinde her iki tespitte mast hücreleri yuvarlaktan ovale ya da mekik şeklinde oviduktun tunika mukoza, tunika muskularis ve tunika seroza katmanlarında özellikle kan damarları çevresinde yerleşmiş olarak gözlendi. Mast hücrelerinin hem puberte öncesi hem de puberte sonrası dönemde en çok uterusta yerleştiği; ardından sırasıyla istmus, magnum, vagina ve infundibulumda gittikçe azalan yoğunluk gösterdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine distribution and heterojenity of mast cell located in different parts of the genital tract of female quail (Coturnix coturnix Japonica) before and after puberty, also identify different fixing solutions and dyeing methods for mast cell. For this purpose tissue specimens taken from the genital tract (infundibulum, magnum, isthmus, uterus, vagina) of healthy female quails (Coturnix coturnix Japonica) 10 before and 10 after puberty were used as material in studies. A part of the tissue samples from both groups fixed with 10% neutral formalin, while another part was fixated with IFAA solution. Sections from tissues were stained with Crossmon's trichrom stain, toluidine blue, Pappenheim panoptic stain and AB/SO staining metods and PAS reaction. The light microscopic examination of both fixative solution mast cells were seen round to oval or spindle-like in form and localised expecially around of blood vessels of tunica mucosa, tunica muskularis and tunica serosa layers. Mast cells were found to have the most in uterus both before and after puberty groups; followed by decreasing intensity in istmus, magnum, vagina and infundibulum, respectively.