3,4-(7-oksabisiklo[2.2.1]hept-5-en) pirolidin-2,5-dion birimi içeren yeni kalkon türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve karbonik anhidraz ı ve ıı izoenzimleri üzerine inhibisyon etkileri
Synthesis of new chalcones derivatives whi̇ch containing 3,4- (7-oxo-bi̇cyclo [2.2.1] hept-5-ene) pyrroli̇di̇ne-2,5-di̇one, characterization and inhibition effects on i̇soenzymes of carboni̇c anhydrase i and ii
- Tez No: 420476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak biyolojik aktivite göstermeye aday 3,4-(7-Oksabisiklo [2.2.1] hept-5-en) pirolidin-2,5-dion birimi içeren kalkon türevleri sentezlenmiştir. Daha sonra sentezlenen bu bileşiklerin bromlama reaksiyonları literatürde bilinen yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Son olarak sentezlenen bu bileşiklerin insan karbonik anhidraz izoenzimleri I ve II (hCA I ve II) inhibe edici etkileri incelenmiştir. Her iki izoenzim taze insan kırmızı kan hücrelerinden Sefaroz-4B-L-Tirosin-sülfanilamid afinite kromatografisi ile saflaştırılmıştır. Kalkon türevinin tümü(8a-i), in vitro koşullarda, esteraz aktivitesini kullanarak yapılan aktivite deneylerinde her iki izoenzimde düşük nanomolar inhibitör etki göstermiştir. İnsan kanı eritrositlerinden saflaştırılan CA aktivitelerinin %50'sinin inhibe edildiği kalkon türevi konsantrasyonu (IC50) ve bu bileşikler için Ki değerleri, Lineviawer-Burk grafiklerden hesaplandı. Kalkon türevi 8a 11.30 nM Ki değeri ile hCA I enzimi üzerine, kalkon türevi 8c 8.20 nM Ki değeri ile hCA II enzimi üzerine en iyi inhibe etkisi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
First of all, in this study, chalcone derivatives which are candidates for showing biologic activity that contain units of 3,4-(7-Oxabicyclo[2.2.1]hept-5-ene) pyrolidine-2,5-dione were synthesized. Then after, the bromization reactions of the units that were synthesized were carried out, using the well known methods in literature. Finally, the inhibited effects of the synthesized units of the I and II (hCA I and II) human carbonic anhydrase isoenyzmes were examined. Both of the two isoenyzmes were purified with a Sepharose-4B-L-Tyrosine-sulfalinamide affinity chromatography attained from the red blood cells of the fresh human. In the esterase activity experiment, all of the derivatives of chalcone(8a-i) in vitro conditions revealed that the lower nanomoles showed an inhibitor effect in both of the isoenyzmes. The chalcone derivative concentration (IC50) inhibited from %50 of CA activities that were purified by the human blood erythrocytes and the Ki values of these composites were calculated with the Lineviawer-Burk graph. The chalcone derivative 8a 11.30 showed the best inhibit effect on the value of Ki whereas the chalcone derivative of 8c 8.20 nM showed the best inhibit effect on the value of Ki and the hCA enzyme.