Yüksek enerjili peroksitler: Sentetik ve mekanistik incelemeler
Energy rich peroxides: Synthetic and mechanistic investigation
  1. Tez No: 83616
  2. Yazar: HAMDULLAH KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bifenilenin (49) footoksidasyonundan 5-(2-etinilfenil)-5-hidroperoksifuran-2-(5H)-on (71) elde edildi. Bifenilenin (49) dimetildioksiran (DMD) oksidasyonu la,lb,2a,2b- tetrahidrodioksireno[2', 3':4, 4a: 2', 3':8b, l]bifenileno[2,3-6]oksireni (109) oluştururken metiltrioksirenyum (MTO) katalizli hidrojen peroksit ile oksidasyonundan 2,3- bifenilenkinon (101) elde edildi. Monobromid 122'nin trietilamin ile reaksiyonunu sonucu oluşan 1,4-bifenilenkinon (114) dimerleşerek anti-123'ü oluşturdu. 114 siklopentadien ile yakalandı. Yakalanma ürünleri et)do-exo-pentasiklo[6AA.\9A20L* 027]heptadeka-2, 4, 6, 10, 14-pentaen-13, 16-dion (125-126) karışımı fotolize tabi tutularak, 125 heptasiklo[9.6.0.0.1'70.3'90.4-80.5-110l2-17]heptadeka-12, 14, 16-trien-2,10- diona (129) dönüştürüldü. 11,12-Diazatetrasiklo [8.2.2.0.290.3i!]tetradeka-3, 5, 7, 11-tetraenin (142) LASER fotolizi incelendi ve 7,8-dihidrobenzo [a]siklookten (146)izole edildi. Fenol endoperoksit ekivalenti 2,3-dioksabisiklo[2.2.2]okt-7-en-5-on (59) iki yöntemle sentezlendi ve reaksiyonları incelendi. Keton 59'un trietilamin ile düzenlenmesinden 1,2,4-benzen-triasetat (178), meso-kobah tetrafenilporfirin (CoTPP) düzenlenmesinden 67'.v-2-buten-dial (182),.yy//-5-hidroksi-7-oksabisiklo[4.1.0]hept-3-en-2-on (187) ve (£)- 3-(3-oksooksetan-2-il)prop-2-enal (185) oluştu. Keton 59'un trifenilfosfın (PhıP) düzenlenmesinden oluşan fenol arenoksitlerde NIH kayması gözlendi ve 1, 2-benzen- diasetat (196) ve 1, 4-benzen-diasetat (197) izole edildi. Bisiklik endoperoksitlerin dimetildioksiranla (DMD) epoksidasyonu incelendi..syn-2,3- Dioksabisiklo[2.2.2]okt-7-en-5-il-hidroperoksit (157) ve antidioksabisiklo[2.2.2]okt-7- en-5-olün (170) DMD ile epoksidasyonu sırasıyla, anti-3,6,7-trioksatrisiklo [3.2.2.02-4]non-8-il-hidroperoksit (211) ve anti-3,6,7-trioksatrisiklo[3.2.2.02-4]nonan-8- onu (216) oluşturdu. DMD ile reaksiyona girmeyen anti-2,3-dioksabisiklo[2.2.2]okt-7- en-5-il-hidroperoksitin (156) triflorometildioksiranla (TFD) epoksidasyonundan yalnız.yy/7-3,6,7-trioksatrisiklo [3.2.2.02"4]non-8-il-hidroperoksit (213) izole edildi. 5,9a-Dihidro-benzo[3,4]siklobuta[l,2-öf]sikloheptenin fotooksijenasyonundan (225),s>'/ww^/-12,13-dioksa-tetrasiklo[9.2.2.0.2-903iî]pentadeka-3,5,7,14-tetraen (229-230) ve N-fenil-1, 2, 4-triazolindion (PTAD) ile reaksiyonundan katılma ürünü 242 elde edildi.
Özet (Çeviri)
Photooxygenation of biphenylene (49) afforded 5-(2-ethynyl-phenyl)-5-- hydroperoxyfuran-2-(5H)-on (71) as the sole product. Oxidation of biphenylene (49) with hydrogen peroxide in the presence of catalytic amount of methyltrioxorhenium (MTO) resulted in the formation of 2,3-biphenylenequinone (101) where treatment of 49 with dimethyldioxirane gave only la,lb,2a,2b-tetrahydrodioxireno[2\ 3':4, 4a: 2', 3':8b, l]biphenyleno[2,3-/?]oxirene (109). Monobromide 122 was treated with triethylamine to give 1,4-biphenylenequinone (114), which dimerized to 123 even low temperature. 114 was trapped with cyclopentadiene to give encio-exo- pentacyclo[6.4.4.1.9120.L802-7]heptadeka-2, 4, 6, 10, 14-pentaene-13, 16-dion (125-126) The trapped products were photolyzed and heptacyclo[9.6.0.0.1-70.3-90.4-80.5u012“17] heptadeka-12, 14, 16-trien-2,10-dion (129) was obtained. LASER photolysis of 11, 12-diazatetracyclo[8.2.2.0.2-90.38]tetradeka-3, 5, 7, 11-tetraene (142) gave 7,8-dihydrobenzo[a]cyclooctene (146). 2,3-Dioxabicyclo[2.2.2]okt-7-en-5-on (59) was synthesised by two different routes and its chemistry was investigated. Treatment of 59 with triethylamine gave 1, 2, 4-benzene- triasetate (178) where treatment of 59 with meso-cobah tetraphenylporphrine (CoTPP) gave c7.v-2-buten-dial (182),.s;yw-5-hydroxy-7-oxabicyclo[4.1.0]hept-3-en-2-on (187) and (£)-3-(3-oxooxetane-2-yl)prop-2-enal (185) Rearrangement of 59 with PhiP resulted in the formation of areneoxides in which NIH shift was observed and 1, 2- benzene-diasetat (196) andl, 4-benzene-diasetat (197) were obtained. Bicyclic endoperoxides were subjected to DMD epoxidation. syn-2,3- Dioxabicyclo[2.2.2]okt-7-en-5-yl-hydroperoxide (157) and.yy/7-dioxabicyclo[2.2.2]okt- 7-en-5-ol (170) were reacted with DMD to give respectively, a«fr'-3,6,7-trioxatricyclo [3.2.2.024]non-8-yl-hydroperoxide (211) and aw//'-3,6,7-trioxatricyclo[3.2.2.02-4]nonan- 8-on (216). a«//-2,3-Dioxabicyclo[2.2.2]okt-7-en-5-yl-hydroperoxide (156), not reacting with DMD, was epoxidized with trifluoromethyldioxirane (TFD) and only syn- 3,6,7-trioxatricyclo[3.2.2.024]non-8-yl-hydroperoxide (213) was able to be isolated. 5,9a-Dihydro-benzo[3,4]siklobuta[l,2-a]cycloheptene (225) was subjected to TPP- sensitized photooxygenation to yield syn- and a«r/'-12,13-dioxatetracyclo[9.2.2.0.2”9 0.,8]pentadeka-3,5,7,14-tetraene (229-230) where cycloaddition of N-phenyl-1, 2, 4- triazolin-dione to 225 afforded only anti adduct 242.