Gömülü işlemciler üzerinde simetrik kriptografi
Symmetric cryptography on embedded processors
  1. Tez No: 420499
  2. Yazar: BORA BUĞRA SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gömülü cihazların yaygın olarak kullanılmaya başlanması, geniş anlamıyla bilinen“Nesnelerin İnterneti”(Internet of Things ) (IoT) 'nin doğmasına zemin hazırlamıştır. Yaygınca kullanılan bir diğer terim ise“Yaygın Hesaplama”(Ubiquitous Computing) dır. Bu cihazların ortak özelliği, yalnızca belli bir görevi yerine getirmek için tasarlanmaları ve buna bağlı olarak sınırlı kaynaklara sahip olmalarıdır. Ancak bu sınırlı kaynaklarla bile standart cihazların yapısına eşdeğer güvenliği sağlamak zorundadırlar. Bu da gömülü cihazlar üzerinde kaynak kullanımı düşük ancak güvenliği yüksek özel algoritmaların gerçeklenmesini gerektirir. Bunun sonucunda hafif siklet kriptografi (lightweight cryptography) olarak bilinen güvenlik bilimi doğmuştur. Araştırmacılar ilk başlarda yalnızca donanıma özel sorunlara ve iyileştirmelere yoğunlaşmışlar ve IoT cihazların çoğunluğun çok düşük maliyetli (low-cost) gömülü mikroişlemcilerle gerçeklendiğini gözardı etmişlerdir. Bu tezde temel amacımız, yukarıda sözü edilen gömülü mikroişlemciler üzerinde hafif siklet kriptografi algoritmalarının gerçeklenmesine yönelik sorunlara yoğunlaşmak olmuştur. Araştırmamızda gerek endüstride gerekse akademide en yoğun olarak kullanılan PIC mikrodenetleyicisinin 8-bitlik sürümleri üzerinde programlama hedef alınmış ve bu platform için kripto yazılımları gerçekleştirilmiştir ve elde edilen sonuçlar var olan uygulamalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development of Internet of Things trigered by increasing popularity of usage of embedded devices. Commonly used another term is Ubiquitous Computing. Shared properties of this devices are they designed to perform specific tasks and therefore they have constrained resources. Nevvertheless they have to provide as much as security with standart devices even they have much less resources. This requires implementation of special algorithms, which provide high security with low resources usage, on embedded devices. As a consequence, A new research direction, which known as lightweight cryptography, has appeared. At first, researchers focused on only hardware related issues and optimizations, and they failed the notice that most of IoT devices implemented with using low-cost embedded microprocessors. In this thesis, our main aim is to focus implementation issues of lightweigth cryptographic algorithms on embedded devices mentioned before. In our research, we targeted 8-bit PIC microcontrollers, which is commonly used in both academia and industry, and crypto softwares implemented and compared existent results