İzmir siğilli kurbağa Bufo bufo (Linnaeus, 1758) populasyonlarında çağrı davranışı varyasyonunun incelenmesi
Investigation of calling behaviour variatıon of the common toad, Bufo bufo (Linnaeus, 1758) in İzmir populations
- Tez No: 420498
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amfibilerin önemli bir grubunu oluşturan anurlarda vokalizasyon türlerin sosyal davranışlarında önemli bir yere sahiptir. Her akustik sinyal, çağrı yapan bireyin hangi türe ait olduğunu tanımlamak için kendine özgü oldukça farklı özellikler içerir. Bununla beraber iletişim sistemlerindeki farklılık türleşmede ayırıcı bir özelliktir. Anurlar reklam çağrıları vasıtasıyla türdeşlerini diğerlerinden ayırt edebilmektedir. Reklam çağrıları anurlarda üreme izolasyonunu sağlamaktadır. Bufo bufo dünya üzerinde oldukça geniş bir alanda yayılış göstermektedir. Bu zamana kadar siğilli kurbağanın dağılış alanını ve taksonomik durumunu konu alan birçok çalışma yürütülmüştür. Ülkemizde anurları konu alan akustik çalışmalar sınırlıdır. Anurların çağrı özelliklerinin belirlenmesi ve diğer türlerle karşılaştırılması, türlerin biyolojilerinin daha iyi anlaşılması ve diğer türlerden farklılıkların belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu zamana kadar ülkemizde siğilli kurbağanın çağrılarını konu alan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, İzmir ilinde çeşitli lokalitelerden elde edilen siğilli kurbağanın çağrıları tanımlanmıştır. Bu çalışmada siğilli kurbağanın serbest bırakılma ve reklam çağrısı olmak üzere toplam 2 adet çağrısı tespit edilmiştir. Serbest bırakılma çağrısı ise birbirinden farklı yapıda olan 2 farklı çağrıdan oluşmaktadır. Bu çalışmada B. bufo'nun çağrı tiplerinin, çağrı özelliklerinin varyasyonunun belirlenmesi ve tanımlanması amaçlanmıştır. Sonuçlar diğer ülkelerde yürütülmüş çalışmalar ve diğer müze koleksiyonlarından elde edilen kayıtlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vocalization has a significant role in social behavior in anurans, which constitutes an important order of amphibians. Every acoustic signal has unique traits to describe its species of the calling frog. Differentiation between communication systems is distinctive traits in evolution of anurans. Anurans can distinguish their conspecifics from the others using their advertisement calls. Advertisement calls function as a mating isolation in anurans. Bufo bufo is distributed wide spread in the world. Up to now great deal of studies were conducted regarding the distribution and taxonomic status of B. bufo. Studies about anuran calls are very restricted in Turkey. Describing anuran call traits and comparing with other species are providing information to comprehend their biology and to determine their diversities among species. Up to now there were no study about the calls of B. bufo in Turkey. Calls of B. bufo recorded from various localities in İzmir province were analyzed and described. Total of two call types were described as release and advertisement call after the extensive analyses in this study. Also the release calls of this species are consisted of two different types. Our aim was to determine and describe the call trait variation of the call types of B. bufo in this study. Our results were compared with studies conducted in other countries and recordings obtained from other museum collections.