Bireysel yetiştiricilik tekniğinin porsiyonluk ahtapot (Octopus vulgaris, Cuvier 1797) yetiştiriciliğine etkisi
Effects of individual rearing method on fattening of common octopus (Octopus vulgaris, Cuvier 1797)
  1. Tez No: 420517
  2. Yazar: SELİM SEREZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada ahtapotun (Octopus vulgaris) porsiyonluk (2,5-3 kg/ahtapot) besiciliği üzerine bireysel yetiştiricilik yönteminin etkisi araştırılmıştır. Ahtapotlar birbirlerinden izole olarak tek tek, şeffaf, delikli ve kapaklı plastik kaplarda (Grup B) ve kontrol grubu, ahtapot sayısı kadar PVC yuva ile bir arada (Grup S) olarak yetiştirilmiştir. Ortalama başlangıç ağırlıkları, Grup B; 1187±313 gr (2 dişi,3 erkek) ve Grup S; 1093 ± 243 gr (4 dişi,1 erkek) olarak konulan ahtapotlar, 450 lt hacimli (430 lt su hacimli) dairesel polyester tanklarda 135 gün boyunca ısparoz (Diplodus annularis), kupez (Boops boops) ve izmarit (Spicara maena) ile beslenmiştir. Çalışma süresince, ortalama deniz suyu sıcaklığı, tuzluluğu, oksijen ve pH değerleri sırasıyla; 14.1±1.7°C, ‰38.9±0.9, 9.2±0.7 mg/lt, 8±0.1 olarak ölçülmüştür. Çalışma sonunda bireylerin ortalama ağırlıkları, Grup B için 2836±942 gr ve Grup S için 2327±330 gr olarak bulunmuştur. Yaşama oranı her iki grup içinde %100 olarak saptanmıştır. Ortalama Tam büyüme oranı (TBO); Grup S için 44,2±19,9 canlı ağırlık (gr)/gün, Grup B için 65,4±30,4 canlı ağırlık (gr)/gün olarak bulunmuştur. Ortalama Yemin Canlı Ağırlığa Dönüşüm Oranı (FCR); Grup S için 3,3±1,7 kg ve Grup B için 2,5±0,6 kg olarak hesaplanmıştır. Her iki grup gelişimleri arasında önemli bir fark saptanmamıştır (P>0.05). Grup S'de üreme davranışını takiben yumurtlama gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of individual rearing method on fattening reaching to 2.5-3 kg/octopus of common octopus (Octopus vulgaris) was investigated. The specimen were divided into two groups; Group B, the octopuses were isolated and placed from each other by individually, transparent plastic bag with a lid, perforated and Group S (control group), the octopuses were took placed as free with PVC pipes as shelters as equal the octopus number, in two 450 lt circular polyester tanks ( 430 l water volume). Octopuses average initial weights were 1187±313 g (2 female, 3 male) for Group B and 1093±243 g (4 females, 1 male) for Group S were fed mainly with fish, annular seabream (Diplodus annularis), picarel (Spicara maena) and bogue (Boops boops) during 135 days. Throughout the study, the average sea water temperature, salt, dissolved oxygen and pH were measured as 14.2±1.6°C, ‰38.9±0.9, 9.2±0.7 mg.l-1, 8±0.1, respectively. At the end of the study, the average weights of the individuals were weighted as 2836±9.42 g for Group B and 2293±330 g for Group S. The survival rate of the both groups was calculated as 100%. The average absolute growth rates (AGR) were estimated as 44,2±19,9 body weight (gr)/day for Group S and 65,4±30,4 body weight (gr)/day for Group B (P>0,05). The main food conversion rates (FCR) were calculated as 3,3±1,7 kg for Group S and 2,5±0,6 kg for Group B (P>0,05). Also, in Group S, the spawning was observed that following octopuses' mating behaviours.