Gelişmiş radyoterapi tekniklerinde farklı dozimetrik ekipmanlar kullanılması ve kalite kontrolünün yapılması
Different dosimetric equipment used in developed radiation therapy techniques and quality control
  1. Tez No: 420555
  2. Yazar: TAYFUN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Prostat kanseri, dünyada erkeklerde en sık tanı konulan kanser türüdür ve kansere bağlı ölümlerde, akciğer kanserinden sonra ikinci sırada gelmektedir. 2012 yılında 1.1 milyondan fazla prostat kanseri vakası kaydedilmiş ve bu sayı tüm yeni kanser türlerinin %8 ve erkeklerde %15'e karşılık gelir (Uluslararası Dünya Kanser Araştırma Fonu). Radyasyon dozimetrisi, medikal ışınlamaların optimizasyonunda temel ilkelerden birisidir. Tedavi ışınlamalarında tümor dozu maksimum ve homojen olması gerekirken, normal dokuların radyasyondan oluşan komplikasyonları ise kabul edilebilir seviyede olmalıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte mevcut ışınlama cihazları gelişmiş ve tedavi yöntemlerine yenileri eklenmiştir. Bunun sonucu olarak daha karmaşık tedavi yöntemleri ve planları ile daha düşük kabul edilebilir hata sınırları gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most frequently diagnosed type of cancer in men and cancer-related deaths ranks second after lung cancer. In 2012, more than 1.1 million registered cases of prostate cancer and this number contains to 8% of all new cancers and 15% in men (World Cancer Research Fund International). Radiation dosimetry is one of the basic principles for the optimization of the medical irradiation. While the tumor dose is supposed to be maximum and homogeneous in the treatment irradiation, normal tissue complications that occur from the radiation should be in the acceptable range. Sophisticated irradiation equipment are now available and new treatment methods have been added to advanced technology. As a result, a more complex treatment with lower tolerable error limits are developed.