Hücre metabolitlerinin ve bazı biyobelirteçlerin tayinine yönelik elektokimyasal sensörlerin geliştirilmesi
Designing of electrochemical sensors for detection of some biomarkers and cell metabolites
- Tez No: 420556
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN, PROF. DR. MEHMET EMİN ŞENGÜN ÖZSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Tezin ilk bölümünde, mikroRNA tayinine yönelik tasarlanan yenilikçi elektrokimyasal biyosensörler sunulmuştur. Elektrokimyasal mikroRNA analizi çalışmaları kapsamında, meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türü ile ilişkilendirilen mir-21'in ve karaciğer kanseri biyobelirteci mir-122'nin hücre kültürlerinden izole edilmiş total RNA örneklerinden, basit, pahalı olmayan bir yöntemle hızlı, hassas ve seçimli tayini gerçekleştirilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, Albumin, GST-α ve CK-MB proteinlerinin elektrokimyasal tayinine yönelik, Harvard-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi'nde gerçekleştirilen çalışmalar açıklanmıştır. Rejenere olabilen, tamamen otomatize, mikroakışkan temelli elektrokimyasal protein immunosensörleri, proteinlerin uzun süreli tayinini ve farklı asetamoniofen konsantrasyonlarıyla gerçekleştirilen ilaç toksisite çalışmalarını gerçekleştirmek üzere, çip-üstü-karaciğer ve çip-üstü-kalpten oluşan çip-üstü-organ sistemine entegre edilmiştir. Asetaminofenin etkisi sadece elektrokimyasal protein immunosensörleri ile değil, ELISA ve hücre canlılığı testleri ile de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, novel electrochemical biosensors designed for microRNA detection have been presented. Within the context of electrochemical microRNA analysis, simple, inexpensive, rapid and selective detection of mir-21, as a biomarker associated with various types of cancers especially with breast cancer and a liver cancer biomarker, mir-122, have been achieved from total RNA extracts of different cell lines. In the second part of the thesis, studies performed in Harvard-MIT Health Sciences and Technology for the purpose of electrochemical detection of proteins, namely Albumin, GST-α and CK-MB have been explained. Electrochemical, fully automatized, microfluidic based protein immunosensors with regeneration capability integrated to organ-on-a-chip system consisting of two modules; liver-on-chip and heart-on-a-chip for long-term monitoring of proteins and performing drug toxicity studies where various concentration of Asetaminofen have been introduced to the bioreactors. The effect of Asetaminofen have been examined not only by electrochemical immunosensors but also by ELISA and cell viability tests.