Silt içeriğinin kumların dinamik zemin özelliklerine etkisi
The effect of silt content on dynamic properties of sands
- Tez No: 420557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Zeminlerin dinamik yükler altındaki davranış özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan deneysel ve teorik çalışmalarda, zeminin cinsi ve fiziksel özelliklerinin yanında yükleme koşullarının da önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Siltli kumların tekrarlı yükler altında, diğer zemin türlerinden farklı olarak ince dane etkisiyle farklı bir davranış özelliği gösterdiği bilinmektedir. Depremler sırasında ani yüklemeden dolayı siltli kumlar içerisindeki suyun dışarı çıkamaması, siltli kumların mukavemet özelliklerinin oldukça etkilemektedir. Bu amaçla suya doygun siltli kumların tekrarlı yükler altındaki dinamik davranışını belirlemek amacıyla, laboratuvar koşullarında konsolidasyonlu drenajsız dinamik deneyler yapmak uygun olmaktadır. Bu çalışma kapsamında suya doygun nonplastik siltli kumlar ve düşük plastisiteli siltli kumlar ile drenajsız şartlarda, belirli gerilme koşullarında ve tekrarlı yükler altındaki dinamik davranış özellikleri, dinamik üç eksenli deney aleti kullanılarak araştırılmıştır. Bu deney siteminde, zeminlerin gerilme-şekil değiştirme ve mukavemet özellikleri oldukça farklı koşullar altında (Tekrarlı gerime genliği oranı, izotropik konsolidasyon, gerilme genliği, frekans v.b) belirlenebilmektedir. Bu amaçla yapılan çalışmalarda, plastik olmayan siltli kumlar ve düşük plastisiteli siltli kumlar, farklı silt içeriğinde yapay örneklerin hazırlanmasında kullanılmış, ve belirli yükleme koşullarında deneylere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Theoretical and experimental studies concerning the behavior of soils under dynamic effects revealed that, soil type and physical properties have a remarkable effect, along with the loading conditions. Unlike other soil types, under cyclic loading, silty sands show a different behavior with fines effects. Due to low drainage conditions during rapid earthquake loading, the strength behavior of silty sands is severely affected. For this purpose, in order to investigate the dynamic behavior of saturated silty sands under cyclic loading, it is generally preferred to conduct consolidated undrained cyclic tests under laboratory conditions. In this scope of this study, the dynamic behavior of saturated non-plastic silty sands and low plasticity silty sands were investigated by conducting cyclic triaxial tests under undrained conditions, certain stress conditions and cyclic loading. The experimental setup enables to determine the stress-strain and strength properties under substantially different conditions (CSR, isotropic consolidation, strain amplitude, frequency etc.). The studies carried out for this purpose includes experiments carried out on reconstituted specimens on non-plastic silty sands and silty sands of low plasticity, under certain loading conditions.