Adsorption of heavy metals from aqueous solutions using different waste products as adsorbent
Adsorban olarak çeşitli atık ürünler kullanılarak sulu çözeltilerden ağır metal adsorpsiyonu
  1. Tez No: 420559
  2. Yazar: CEREN GÜDÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AKSUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerdeki Cu(II) iyonlarını gidermek için atık ürünler adsorban olarak kullanılmıştır. Bunun için, kalsinasyon ve karbonizasyon işleminden sonra zımpara Cu(II) iyonlarının gideriminde adsorban olarak kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmaları batch metod kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve maximum adsorpsiyona ulaşmak için pH, temas süresi, sıcaklık, başlangıç derişimi, adsorban miktarı ve geri kazanım gibi parametreler araştırılmıştır. Başlangıçtaki bakır miktarı ve uygulama sonrası adsorplanmadan çözeltide kalan bakır miktarını belirlemek için Alevli Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi kullanılmıştır. Maksimum adsorpsiyon 2 saat temas süresinde, 20◦C ve pH 7 de, adsorpsiyon kapasitesi 500◦C ve 800◦C işlem görmüş zımpara için sırasıyla 5.67 mg Cu(II)/g ve 4.53 mg Cu(II)/g olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, waste product adsorbents were used to remove as Cu(II) ions from aqueous solutions. For this, sandpaper was used as sorbents after calcination and carbonization to remove Cu(II) ions. Adsorption studies were carried out using a batch method and investigation of adsorption parameters such as contact time, pH, temperature, initial concentraion, adsorban dosage and recovery for the maximum absorption process. Flame Atomic Absorption Spectrometry (FAAS) was used for the determination of Cu(II) amount in the beginning and unadsorbed Cu(II) amount. Maximum adsorption was observed as contact time was 2 hours, sorption capacity was found to be 5.67 mg Cu(II)/g sorbent for 500◦C sandpaper and 4.53 mg Cu(II)/g sorbent for 800◦C, optimum pH was found 7, at 20◦C.