Tütün atığı ve at gübresinden vermikompost eldesi
Vermicomposting of tobacco waste and horse manure
- Tez No: 420560
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tarımsal üretimde amaç, insanın temel gıda ve hammadde gereksinimlerini karşılamaktır. Bu yüzden elde edilen ürün doğadakinin aksine sistemin kendisini dengelemesi için toprağa değil sistem dışına çıkar, tüketim merkezlerine ulaşır. Hasattan ve tüketim sonrası kalan atıklar ise hayvan yemi, yakacak vb. şekilde değerlendirilir ya da şehir çöpü dediğimiz atık merkezlerinde birikirilir. Toprakta yetiştirilen bitkilerin ihtiyacı olan besin maddeleri çoğunlukla kimyasal gübrelerle, çiftlik gübresi dediğimiz sığır, koyun, tavuk, at gübreleri yoluyla ya da toprağa baklagil veya buğdaygil grubundan tek yıllık bitkiler ekip karıştırarak yapılan yeşil gübreleme ile giderilmeye çalışılır. Tarımda kompost kullanımı değişik anlamlarda sistem dışına çıkardığımız her türlü bitkisel ve hayvansal organik maddelerden değişik metotlar ve teknikler kullanarak elde edilen ürünün, yetiştirme tekniği ve amacına uygun olarak çeşitli şekillerde uygulaması ile olur. Organik atıkların sürdürülebilir bir şekilde tekrar doğal döngüye dahil edilmesinde en başarılı yöntemlerden birisinin kompostlaştırma olduğu bir gerçektir. Geleneksel kompostlamaya oranla belirgin üstünlükleri bulunan vermikompostlama yöntemi ise son yıllarda büyük bir uygulama alanı bulmuştur. Gerçekleştirilen bu araştırmada; tütün atığı, at gübresi ve bunların karışımlarında Eisenia fetida solucanı vasıtasıyla vermikompost elde edilme olanakları araştırılmış ve vermikompost oluşum sürecindeki biyokimyasal özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Üç ay süre ile vermikompostlama işlemine tabi tutulan atıklarda kimyasal, mikrobiyal ve biyokimyasal parametreler 30. gün, 60. gün ve 90. günde yapılan örneklerde analiz edilmiştir. Solucanlar aracılığıyla yapılan kompostlama işleminde analiz edilen biyokimyasal parametreler açısından bir azalma meydana gelmiştir. En yüksek enzim aktiviteleri genelde 60. gün örneklerinde saptanırken, en düşük aktivite 30. gün örneklerinde bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, her iki organik materyalin vermikompost yapımı için uygun materyaller olmadığı, bunun yerine termofil kompostlamanın bu organik atıkların stabil bir kompost haline gelmesi için yeterli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the agricultural production is to obtain the basic food and raw-material needs of the humanity. Thus, unlike the ordinary course of the nature, the obtained products do not return in to the soil, but used off-system and transferred to the consumers in order the system to balance itself. The wastes remained from the harvest and consumption are used as fodder or collected at city-dumps. The lack of nutrients at the soil, caused as a result of harvesting the products, is generally tried to be overcame by the use of chemical fertilizers or by farm manure obtained from the cattle, sheep, poultry and horse manure or by sowing pulse or graminae for one year and mixing them as a green manure. Use of compost in agriculture is possible by applying the products, which are obtained from any and all types of vegetal and animal organic materials those we take out of the system in various senses, by using many different methods and techniques in compliance with the growing techniques and the purpose. Composting is one of the most efficient methods for including the organic wastes to the natural cycle with a sustainable manner. Compared with the aerobic composting, vermicomposting method is very commonly used in the recent times. At this research we examined the possibilities to obtain vermicompost from horse manure and tobacco waste by using Eisenia fetida worm and we examined the biochemical changes during the vermicomposting process. The vermicomposting process lasted for 90 days during which three laboratory analyses were carried out on day 30, 60 and 90 for chemical, microbial and biochemical analysis of the vermicompost. It had been observed that there took place a decrease in the sense of biochemical parameters at the composting made via worms. The highest enzyme activities had been measured at the samples taken on the 60th day, and the lowest enzyme activities had been measured at the samples taken on the 30th day. According to research results, ıt can be stated that, both organic material are not suitable for vermicompost, instead thermophilic composting is fit to convert these organic wastes into stable compost.