Aksaray yöresinde azotlu gübre uygulamalarinin 2. ürün misirda silajlik hasil ve dane verimi ile verim özelliklerine etkisi üzerine araştirmalar
Investigations on the effects of nitrogen fertilizer on silage herbage and seed yield with yield properties of second crop maize in Aksaray region
- Tez No: 420564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, 2013 yılında Aksaray ilinde 2. Ürün olarak yetiştirilen mısıra üst ve taban gübresi şeklinde uygulanan farklı azotlu gübrelemenin, mısırda silajlık hasıl ve dane verimi ile verim özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla Sultanhanı ilçesi Osman kuyusu mevkiinde yürütülmüştür. Değişik formda azotlu gübre uygulamaları ile verim ve verim özelliklerinden elde edilen değerler arasında istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmuştur. Eşit miktarda uygulanan saf azot miktarı ile birlikte en yüksek hasıl ve dane verimini taban gübresi olarak Eurotim Plus, üst gübresi olarak Timazot 25 uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried on to define the efficiency of different fertilizing with nitrogen which is applied as top and base manure to the corn that is grown as second crop to herbage and seed yield in Osmankuyu locality in the Sultanhanı Kasabası in Aksaray in 2013, in the Sultanhanı Kasabası and its Osmankuyu location. Statistically significant differences between the values obtained with different nitrogenous fertilizer application form has been found. The highest amount of product applied with equal amounts of pure nitrogen and grain yield as the base of fertilizer Eurotim Plus, obtained from Timazot-25 as the upper fertilizer application.