Aksaray halıcılığı ve internetten erişilebilen eski örnekleri
Aksaray carpets and old samples accessible on the internet
  1. Tez No: 831602
  2. Yazar: KÜBRA AKHUY
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHADIR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Halıcılığın, Anadolu'nun birçok yöresinde olduğu gibi, Aksaray ve çevresinde de tarihsel, köklü bir geleneği vardır. Anadolu halılarının içinde önemli bir yere sahip olan ve Anadolu Selçukluları döneminden itibaren varlığını devam ettiren Aksaray halıları, günümüzde daha çok Taşpınar halıları olarak bilinmektedir. Aksaray'da Taşpınar haricinde Güzelyurt, İncesu, Karacaören ve Armutlu ilçelerinde de halı dokumacılığı yapılmıştır. Aksaray'da halıcılığın tarihi çok eskiler gitmesine rağmen, bu yöre halılarının eski örneklerinden günümüze çok azı ulaşabilmiştir. Bu tez çalışmasında, Aksaray ve ilçelerinde yapılan halı dokumacılığı, tarihi, günümüzdeki durumu, yeni dokuma örnekleri ile yazılı kaynaklarda çok örneği bulunmayan bu halıların en eski örneklerine, internetten ulaşılmaya çalışılmış ve geniş kapsamlı görsel bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışma sonunda az sayıda çok eski halıya ulaşılabilmiştir. Ancak, ulaşılan daha çok sayıda yakın tarihli örneklerle Aksaray halıları alanındaki örnek sayısı arttırılmış, bunlar üzerinden yapılan değerlendirmelerle yöre halıcılığına dair yeni yorumlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carpet weaving, like in many regions of Anatolia, has a rich historical tradition in Aksaray and its surroundings. Aksaray carpets, which hold a significant place among Anatolian carpets and have been in existence since the era of the Anatolian Seljuks, are now more commonly known as Taşpınar carpets. In addition to Taşpınar, carpet weaving has also been practiced in the Güzelyurt, İncesu, Karacaören, and Armutlu districts of Aksaray. Although the history of carpet weaving in Aksaray dates back to ancient times, very few examples of these regional carpets from the past have survived to the present day. In this thesis study, carpet weaving in Aksaray and its districts, its history, its current status, and new weaving examples were explored, with an aim to create a comprehensive visual resource for these carpets, which have limited representation in written sources. At the end of the study, a small number of very old carpets were found. However, the number of examples of Aksaray carpets has been increased mainly with more recent samples, allowing for new interpretations and insights into regional carpet weaving through evaluations based on these findings.