Veratrum album bitkisi sekonder metabolitlerinin ve sitotoksisitelerinin araştırılması
Investigation cytotoxicity and seconder metabolites of Veratum album plant
- Tez No: 420563
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Liliaceae familyasından Veratrum bitkileri tıbbi açıdan önem ihtiva etmektedir. Akçöpleme ya da Ağukunduzu olarak bilinen bu bitkiler Kızılderili'ler ve sanayi öncesi topluluklar tarafından yara iyileştirmede, yılan ısırıklarında, epilepsi gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmıştır. Veratrum türlerinden izole edilen steroidal alkaloitler, Hedgehog gelişim yolağını inhibe ederek, kanser oluşumunu post-translasyonel modifikasyonlarla durdurması nedeniyle son dönemde ilgi odağı olmuştur. Bu tez projesinde, ülkemizde tek tür ile temsil edilen Veratrum cinsi üyesi V. album bitkisi fitokimyasal açıdan çalışılmıştır. Özellikle steroidal alkaloitlerinin saflaştırılması ve yapı tayini çalışmaları sonrası kanser hücre hatlarına (MRC-5, LNCaP, U2-OS, HCC1937 ve 293HEK hücre hatları) karşı toksisitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Haziran 2013'te Çambaşı Yaylası-Ordu'dan toplanan Veratrum album materyali üzerinde (rizom ve soğanlar) ekstraksiyon, fraksiyonlama ve saflaştırma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucu 12 molekül elde edilerek, spektral yöntemlerle yedisinin yapı tayinleri yapılmıştır (resveratrol, oxyresveratrol, oxyresveratrol 3-O-β-D-glucopyranoside, oxyresveratrol 2'-O-β-D-glucopyranoside, 2-O-methyl-α-D-fructofuranose, 2-O-methyl-β-D-fructofuranose ve jervine). Elde edilen moleküllerden jervin ve yapısı kısmen tanımlanabilen bir alkaloitin sitotoksisiteleri WST-1 metodu ile çalışılmıştır. Test edilen iki molekülde de kayda değer bir sitotoksisite gözlenmemiştir. Bu çalışma kapsamında saflaştırılarak yapı tayini yapılan; 2-O-methyl-α-D-fructofuranose, 2-O-methyl-β-D-fructofuranose ve oxyresveratrol 2'-O-β-D-glucopyranoside, Veratrum cinsinden ilk kez rapor edilmektedir
Özet (Çeviri)
Veratrum genus as a member of Liliacea family is important due to its medicinal properties. Veratrum species known as White Hellebore have been used to treat wounds, snake bites and epilepsy in traditional medicine by Native Americans and pre-industrial societies. Steroidal alkaloids isolated from Veratrum species have become more important recently due to their inhibitory effects on Hedgehog pathway, which results in post-translational modification directed anticancer effects. In this thesis, V. album, the only member of Veratrum genus in Turkish flora, was studied phytochemically. We primarily made an attempt to isolate its steroidal alkaloids and to elucidate structures of the isolates that was followed by cytotoxicity screening towards cancer cell lines (MRC-5, LNCaP, U2-OS, HCC1937 and 293HEK cell line). Extraction, fractionation and purification studies were performed on the plant material (rhizomes and bulbs) collected from Çambaşı Plateau -Ordu in June 2013. As a result of these studies, twelve compounds were purified, and structures of seven isolates were characterized by spectral methods (resveratrol, oxyresveratrol, oxyresveratrol 3-O-β-D-glucopyranoside, oxyresveratrol 2'-O-β-D-glucopyranoside, 2-O-methyl-α-D-fructofuranose, 2-O-methyl -β-D-fructofuranose and jervine). Two of the compounds from steroidal alkaloid group, jervine together with a partly determined compound, were screened for cytotoxicity by WST method. Both compounds provided unimportant cytotoxicity results versus cancer cell lines. In this study, three compounds, namely 2-O-methyl-α-D-fructofuranose, 2-O-methyl-β-D-fructofuranose and oxyresveratrol 2'-O-β-D-glucopyranoside, are being reported for the first time from Veratrum genus.