Aksaray yöresi kıl keçilerinin moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogenetic analyse of hair goats in Aksaray region
- Tez No: 478434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Aksaray yöresindeki Kıl keçilerinin filogenetik yapıları moleküler tekniklerle belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, Aksaray yöresinde yetiştirilen Kıl keçileri oluşturmuştur. Kıl keçilerinde D-loop bölgesi dizisine göre; toplam bölge sayısı, G+C oranı, polimorfik bölge sayısı, haplotip sayısı, haplotip farklılığı ve nükleotid farklılığı değerleri sırasıyla, 310, 0.332, 44, 15, 1.000±0.00001, ve 0.03193±0.000008 olarak bulunmuştur. Kıl keçisi haplotipleri arasında genetik uzaklıklar 0.003-0.092 arasında hesaplanmıştır. Bu çalışmadaki keçi haplotiplerin D-loop dizileri ve referans dizi (A, B, C, D, F ve G soyları için) ile birlikte oluşturulan Neighbor-Joining (N-J) filogenetik ağaçta, 15 haplotipin, 14'ü A soyunda, 1'i G soyunda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, determination of phylogenetic tree of goats in Aksaray province using molecular techniques was the main goal. Hair goats raised in Aksaray province were used as the animal materials. In Hair goats, base on D-loop sequence; the number of DNA sequence, G + C ratio, polymorphic region number, the number of haplotypes, haplotype diversity and nucleotide diversity were calculated as 310, 0.332, 44, 15, 1.000 ± 0.00001, and 0.03193 ± 0.000008, respectively. The genetic distance was calculated as 0.003-0.092 between haplotypes. Neighbor-Joining (N-J) phylogenetic tree formed in this research using goat haplotype D-loop sequences and reference sequences (for A, B, C, D, F and G lineages), 14 haplotypes of 15 haplotypes were in A lineage, and 1 haplotypes were in G lineage.