Glutaraldehit bazlı yeni bir biyosidal maddenin geliştirilmesi üzerine araştırmalar
Research on developing a new biocidal agent based on glutaraldehyde
- Tez No: 420578
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ESER BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; günümüzde deri sanayisinde kullanılan biyosidal maddelerin pahalı olması, çevre ve insan sağlığı açısından kullanımlarının sınırlı olması gibi nedenlerle yeni bir biyosidal maddenin geliştirilmesi planlanmıştır. Bu amaçla, farklı sektörlerde yüksek seviyeli dezenfektan olarak kullanılan glutaraldehit, yeni bir formülasyon geliştirilerek deri sanayisinde ıslatma yumuşatma işleminde biyosidal madde olarak kullanılmıştır. Glutaraldehitin antimikrobiyal etkinliğini artırmak için önce ayrı ayrı olacak şekilde trisodyum fosfat ve boraks dekahidrat ile uygun pH aralığına getirilerek aktive edilmiş, sonrasında ise aktif glutaraldehite belli oranlarda isopropanol ve potasyum asetat ilave edilerek biyosidal maddeler (BM-1 ve BM-2) üretilmiştir. Yeni geliştirilen bu iki biyosidal madde farklı oranlarda (%0,1 BM-1; %0,2 BM-1; %0,4 BM-1; %1 BM-1; %0,1 BM-2; %1 BM-2) olacak şekilde, kontrol grubu ve ticari bir bakterisid grubu ile birlikte deriler 8 gruba ayrılmış ve laboratuvar şartlarında ıslatma yumuşatma işlemi uygulanmıştır. Islatma işleminin başında ve sonunda ıslatma banyolarından örnekler alınarak, dökme plaka yöntemine göre bakteri sayımları yapılmıştır. Bu sonuçlara göre biyosidal maddeler yeterli olduğu tespit edilen oranlarda, deri işletmesinde parti bazında uygulanmış ve ıslatma işleminde gelişen bakterilere etkileri araştırılmıştır. Daha sonra derilerin işlentisine devam edilerek mamul hale getirilmiştir. Son olarak ise mamul hale getirilen derilere, deri fiziksel testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre, üretilen yeni biyosidal maddelerin antimikrobiyal etkinliğinin yeterli olduğundan söz edilebilmektedir. Kullanılan malzemelere göre yapılan maliyet hesaplamasında, BM-1 ve BM-2'nin oldukça ekonomik olduğu da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, developing a new biocidal agent is planned for reasons that at the present time biocidal agents used in leather engineering are expensive and they have limited use due to their risks for the environment and human health. For this purpose, glutaraldehyde, which is used as a high level disinfectant in different sectors, is used as a biocidal agent in leather engineering in soaking operation developing a new formulation. To increase the antimicrobial activity of glutaraldehyde, it was activated by adjusting its pH level using trisodium phosphate and borax decahydrate seperately, and then biocidal agents (BM-1 and BM-2) were produced adding active glutaraldehyde isopropanol and potasium acetate in extent levels. With this two new developed biocidal agents in different proportions (0,1% BM-1; 0,2% BM-1; 0,4% BM-1; 1% BM-1; 0,1% BM-2; 1% BM-2), a commertial bactericide and a control group, eight leather groups were created and soaking operation was carried out in a laboratory conditions. Taking samples from soaking float in the beginning and end of soaking, bacteria counting was done using pour plate method. Based on the results of this counting, biocidal agents were applied on the basis of lot in adequate proportions and their effects on bacteries growing in soaking operation was searched. Then, treatment of leather was continued and leather was treated. Lastly, leather physical tests were applied to finished leathers. According to data, antimicrobial activation of newly produced biocidal agents may be caunted as adequate. Cost calculation of chemicals used BM-1 and BM-2, showes these two agents to be quite economic, too.