Antiepileptik kullanımına bağlı insulin direnci gelişimi
Development of insulin resistance during treatment with antiepileptic treatment
  1. Tez No: 420614
  2. Yazar: SELDA KESKİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KURTULUŞ YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giris: Epilepsi kronik bir hastalık olması nedeniyle antiepileptik tedavi uzun yıllar bazen de ömür boyu kullanılır. Valproik asit ve Karbamezepin sık kullanılan ve oldukça etkili antiepileptik ilaçlardır. Bu iki ilacın sıklıkla görülen cilt döküntüsü, trombositopeni, nötropeni, aplastik anemi, istah değisiklikleri ve hepatotoksisite gibi yan etkileri dısında gözden kaçabilecek hormonal değisikliklere bağlı yan etkileri de vardır. Bu çalısmada VPA ve KMZ kullanımı sırasında insulin direnci gelisimi arastırıldı. Yöntem: Yasları 15 ile 64 arasında değisen en az 1 yıldır tedavi almakta olan, 45'i Valproik asit, 35'i Karbamezepin kullanan epilepsi hastası ve 31 kisiden olusan sağlıklı kontrol grubu çalısmaya alındı. Bulgular: Valproik asit veya Karbamezepin kullanımı ile insulin direnci gelisimi arasında anlamlı iliski saptandı. Her iki grupta da kontrol grubuna göre cpeptit seviyeleri yüksekti. Karbamezepin kullananlarda GGT düzeyi yüksek saptandı. Obezite açısından ilaç kullananlar ile kontrol grubu arasında fark saptanmadı ancak KMZ kullanan kadınlarda obeziteye daha sık rastlandı. 5 yıl ve uzun süredir KMZ kullananların dislipidemiye daha yatkın olduğu görüldü. Đnsulin direnci olanlarda obezite daha sık görüldü. Sonuç: Antiepileptik tedavi sırasında sık bilinen yan etkilerin yanı sıra nöroendokrin fonksiyon bozuklukları da gelisebilir. Đnsulin metabolizmasında bozulma ile karsılasılabilir. Bu nedenle hastalar gerek tedaviye baslamadan önce gerekse tedavi süresince yan etkiler açısından değerlendirilmeli ve bulgular dikkatlice takip edilmelidir. Etyopatogenezin aydınlatılabilmesi için mültifaktöriyel etkilesimlerin göz önünde bulundurulduğu daha genis katılımlı çalısmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Epilepsy is a chronic neurologic condition and because of its chronicity, antiepileptic theraphy is used over many years and sometimes for lifelong. Valproic acid and carbamazepine are widely used and comparatively effective drugs for managing patients with epilepsy. Both of them can cause skin eruptions, thrombocytopenia, neutropenia, aplastic anemia, unfavorable appetite changes and hepatotoxicity as frequently reported but hormonal disturbances because of these two drugs represents an under-recognized side effects. This study was performed to evaluate effects of valproic acid or carbamazepine medication on insulin resistance. Methods: Forty-five patients using valproic acid at least for 12 months (Group 1), 35 patients using carbamazepine at least for 12 months (Group 2) aged 15-64 years and 31 healthy controls (Group 3) were included. Results: Insulin resistance increased statistically significant in patients on valproic acid or carbamazepine theraphy compared with control group. Levels of Cpeptid were higher in valproic acid and carbamazepine group compared with control group. Levels of gamaglobulin transferaz were higher in carbamazepine group. There was no significant difference between these three groups about obesity but women on carbamazepine theraphy were obese than other groups. Dyslipidemia was more frequently associated with carbamazepine use at least for five years. Obesity was more frequently seen with insulin resistance. Conclusion: Antiepileptic theraphy can cause various most-widely known side effects but neuroendocrine function abnormalities have been reported also. These drugs might disrupt the insulin metabolism. Special attention should be paid to the potential side effects before and during antiepileptic drug treatment and patients should be follow up carefully. Finally, our data emphasize that further new studies about this subject should be performed to explain the etiopathogenesis.