Larenks skuamoz hücreli karsinomunda HPV'nin etyolojik rolü ve PCR yöntemiyle HPV-DNA pozitifliğinin saptanması
The etiologic role of HPV in larynx squamous cell cancer and HPV-DNA detection with PCR technique
- Tez No: 420668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TUNGA DERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sigara ve alkol kullanımının larenks skuamöz hücreli kanser oluşumundaki etyolojik değeri bilinmektedir. Son yıllarda enfeksiyöz etkenlerin, özellikle de HPV enfeksiyonunun larenks skuamoz hücreli kanser gelişiminde bir etyolojik faktör olduğu ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Larenks skuamöz hücreli kanserinde Human Papillomavirüs (HPV)'nin etyolojik rolünün belirlenmesi ve diğer risk faktörleri ile karşılaştırılması amacıyla Ocak 2009- Aralık 2009 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda larenks skuamoz hücreli kanser tanısı almış ve bu nedenle parsiyel ya da total larenjektomi uygulanmış 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Geriye yönelik dosya incelemesi ile birlikte hastaların patolojik örnekleri PCR tekniğiyle HPV-DNA açısından incelendi. 20 hastanın patolojik örneklerinin hiçbirinde PCR tekniğiyle HPV-DNA pozitifliği saptanmadı. 8/20 (%40) hastada ise Glukoz-6- Fosfat Dehidrogenaz gen bölgesi saptanabildi. HPV-DNA saptanmasındaki farklılıkların nedenleri Türkiye'deki hasta popülasyonunun yaşam standartlarının diğer ülkelerde yaşayanlardan farklı olması, PCR tekniğinin çevresel faktörlere duyarlı olması, formalin ile fiksasyon işleminin patolojik örneklerdeki nükleik asitleri fragmante etmesi olarak düşünülebilir. Bu konuda yapılacak daha çok çalışma Türkiye'de larenks skuamöz hücreli kanser karsinogenezisinde HPV'nin rolünü anlamaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Smoking and alcohol using are well-known etiologic factors in development larynx squamous cell cancer. In the last period, there are some studies about the infectious agents, especially Human Papillomavirus (HPV) infection as a etiologic factor in larynx squamous cell cancer. To determine of HPV infection's etiologic role in larynx squamous cell cancer and to comparison with the other risk factors, 20 patients diagnosed as larynx squamous cell cancer and operated with total or partial larengectomy in Akdeniz University Medical Faculty Otorinolaryngology, Head and Neck Surgery Department on January 2009 – December 2009 included to this study. After retrospectively patient's history searching patients' pathological specimens have examined by PCR technique to determine HPV DNA. HPV DNA did not determine in any studied 20 pathological samples by PCR technique. Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase gene region determined in 8/ 20 (40 percent) patients. Different living standarts of Turkish patient population's from the other countries, sensitiveness of the PCR technique to enviromental factors, nucleic acid fragmantation of the nucleic acids after fixation procedure by formaline may be the reasons of the different results of determining HPV DNA. More studies are needed in Turkey to understand the role of HPV in larynx squamous cell carcinogenesis.