The impact of tumor location, patient demographics and comorbidities on survival and recurrence in head and neck squamous cell carcinoma
Baş-boyun skuamöz hücreli karsinomunda demografik ve klinik faktörlerin sağkalım ve prognoz üzerine etkisi: Tedavi yaklaşımları ve risk faktörlerinin istatistiksel analizi
- Tez No: 896376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA TÜRKMEN BEKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Baş ve Boyun Skuamöz Hücreli Karsinomlu Hastalarda Tümör Yerleşimi, Demografik Özellikler ve Komorbiditelerin Sağkalım ve Rekürrens Üzerine Etkileri Amaç: Bu retrospektif kohort çalışmanın amacı, baş ve boyun skuamöz hücreli karsinom (HNSCC) hastalarında tümör yerleşimi, sigara kullanımı ve komorbiditelerin (diyabet ve hipertansiyon gibi) sağkalım ve rekürrens oranları üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu faktörlerin incelenmesi, hasta tedavi sonuçları ve uzun dönem prognozu üzerinde etkili olabilecek daha kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarına katkı sağlayabilir. Yöntem: 1992-2024 yılları arasında HNSCC tanısı almış 95 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, belirgin sigara kullanımı ve komorbid durumları göz önünde bulundurularak EX (önemli sigara öyküsü ve komorbiditesi olanlar) ve EX olmayan (sigara kullanımı veya komorbiditesi olmayanlar) olarak iki gruba ayrılmıştır. Tümör yerleşimi, sigara, alkol kullanımı, komorbiditeler, genel sağkalım (OS) ve hastalıksız sağkalım (DFS) ile ilgili veriler toplanmıştır. Kaplan-Meier sağkalım eğrileri ve Cox orantılı risk modelleri kullanılarak gruplar arası farklılıkların anlamlılığı istatistiksel olarak değerlendirilmiştir (p0.05). Tümör yerleşimi analizinde, EX grubunda oral kavite tutulumu EX olmayan gruba kıyasla anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Impact of Tumor Location, Patient Demographics and Comorbidities on Survival and Recurrence in Head and Neck Squamous Cell Carcinoma Objective: The purpose of this retrospective cohort study is to evaluate the role of tumor location, smoking status, and comorbidities such as diabetes and hypertension in the survival and recurrence rates of patients with head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC). By analyzing these factors, we aim to provide insights into how they influence treatment outcomes and long-term prognosis, contributing to more personalized patient care strategies. Methods: A total of 95 HNSCC patients treated between 1992 and 2024 were included in the study. Patients were divided into two groups: EX (those with significant smoking history and comorbid conditions) and non-EX (those without significant smoking history or comorbidities). Data on tumor location, smoking, alcohol consumption, comorbidities, overall survival (OS), and disease-free survival (DFS) were collected. Statistical analysis was performed using Kaplan-Meier survival curves and Cox proportional hazards models to determine the significance of differences between groups (p0.05). Tumor location analysis revealed that oral cavity involvement was significantly lower in the EX group (p0.05).