Sol ventrikül anevrizmalarının cerrahi onarımı sonrası hastaların geç dönem klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Long term follow up of left ventricular function after repair of left ventricular aneurysm
  1. Tez No: 420669
  2. Yazar: DAĞLAR TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı sol ventrikül anevrizmalarının cerrahi onarımı sonrası uzun dönem takipte sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesidir. 1992-2003 yılları arasında miyokard infarktüsüne bağlı gelişen sol ventrikül anevrizması olan 97 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 86'sı kadın, 11'i erkekti. 61 hastaya klasik anevrizmektomi, 36 hastaya endoanevrizmografi uygulandı. Hastaların ortalama preoperatif EF'leri klasik anevrizmektomi grubunda %38,9 endoanevrizmografi grubunda % 38,0'di. Preoperatif fonksiyonel kapasiteleri (NYHA) klasik anevrizmektomi grubunda 2.850.73 ve endoanevrizmografi grubunda 2.930.74'dü. Her iki grup arasında yaş, cins, hasta koroner arer sayısı, cerrahinin aciliyeti, preoperatif sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, fonksiyonel kapasite (NYHA) ve komorbid risk faktörleri bakımından anlamlı fark yoktu. Postoperatif erken mortalite klasik anevrizmektomi grubunda % 9.8 (n=6), endoanevrizmografi grubunda % 2.7 (n=1)'di. 8 yıllık (96 ay) geç mortalite oranları da sırayla klasik anevrizmektomi grubunda % 12.7 (n=7) ve endoanevrizmografi grubunda % 14.2 (n=5) idi. Postoperatif ejeksiyon fraksiyonu klasik anevrizmektomi grubunda % 38.9'dan % 42.8'e, endoanevrizmografi grubunda %38,0'den %45,0'e yükseldi. NHYA'nın sınıflamasına göre fonksiyonel kapasite klasik anevrizmektomi yapılan grupta preoperatif 2.85 ± 0.73 postoperatif 1,6  0,7 , endoanevrizmorafi grubunda preop. 2.93 ± 0.74, postoperatif 1,1  0,4 idi. Sonuç olarak sol ventrikül anevrizmalarında anevrizmanın onarımı yaşam süresini ve hayat kalitesini iyleştiren tedavilerden birisidir ve hastaların geç dönemde fonksiyonel kapasiteleri anlamlı derecede düzelmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate long term left ventricular function after repair of left ventricular aneurysm. Ninety-seven patients underwent repair of postinfarctional LV aneurysms, between 1992 and 2003. There were 86 patients males and 11 females. Sixty-one patients underwent linear closure and thirty-six patients had endoaneurysmorraphy. Their mean preoperative EFs were 38.9 % and 38.0 %, and the preoperative NYHA functional classes were 2.850.73 and 2.930.74, respectively . There was not significant difference between the groups with respect to age, gender, diseased coronary artery number, urgency of the procedure, preoperative LVEF, functional status, and comorbid risk factors. Postoperative early mortality after classical aneurysmectomy was 9.8% (n=6) and 2.7% (n=1) in the group with endoaneurysmorraphy. Eight-year (96-month) mortality rates were 12.7% (n=7) in the group with classic aneurysmectomy and 14.2% (n=5) in the group with endoaneurysmorraphy. The preoperative ejection fractions were 38.9% in the classical aneurysmectomy group and 38.0% in the endoaneurysmorraphy. Postoperatively, ejection fractions increased 42.8% and 45.0% after 96 months. In the group with classical aneurysmectomy and the group with endoaneurysmorraphy, preoperative and postoperative functional classes (NYHA) after 96 months were 2.6 and 1.6, and 2.7 and 1.2 respectively. Both linear and endoaneurysmorraphy techniques increases functional class postoperative long term.