Bentall prosedürü uygulanan hastaların postoperatıforta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Postopperative patients used with the bentall procedureevaluation of mid-term results
  1. Tez No: 839213
  2. Yazar: ELVIN MAMIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERTUGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Bentall prosedürü uygulanan hastaların orta dönem komplikasyon sıklıkları belirlemek ve risk faktörlerini analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilimdalı'nda Mayıs 2016- Mayıs 2022 tarihleri arasında Bentall prosedürü uygulanan 85 hasta dahil edildi. Çalışma öncesi EÜTF Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay alındı (21-04-2022 tarihinde 22-4.15/52 nolu karar). Çalışma retrospektif olarak uygulanırken, hasta verileri dosya tarama ve güncel hasta kayıtları üzerinden elde edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, sigara kullanım durumları) ait verilerinin yanı sıra hastaların sahip oldukları ek hastalıklar, hastaların tanıları (aort diseksiyonu, biküspit aort kapak yetmezliği, marfan sendromu, enfektif endokardit, aort kökü absesi, aortit varlığı), preoperatif ekokardiyografi verileri (Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu(LVEF), mitral yetmezlik(MY), triküspit yetmezliği(TY), aort yetmezliği(AY), aort stenozu(AS), ascendan aort çapı, sinüs valsalva çapı), operasyona ilişkin veriler (aortik klempaj süresi, kardiyopulmoner bypass süresi, total sirkülatuar arest (TSA) varlığı, arter kanül yeri), Bentall prosedürü ile beraber yapılan ek işlemler (koroner bypass, arkus replasmanı, ek kapak girişimi), yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri, postoperatif erken dönem hastanede ölüm varlığı, postoperatif orta ve uzun dönemde gelişen komplikasyonlar (postop SVO, bentall greft enfeksiyonu, bentall kapak disfonksiyonu, kapak endokarditi, tamponat,warfarine bağlı kanama insidansı, postop ritm bozukluğu), orta dönem gelişen komplikasyonlar ile hastanın nihai durumlarına ait veriler kaydedildi. Çalışmada Bentall prosedürü sonrası orta dönemde komplikasyon gelişen hastalar (Grup 1, n=24) ve komplikasyon gelişmeyen hastalar (Grup 2, n=61) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmamızda yer alan 85 hastanın 21'i (%24,7) kadın olurken 64'ü (%75,3) erkek ve bu hastaların yaş ortalaması ise 58,1±13,1 yıldı. Grup 1'deki hastaların 4'ünde (%4,7) ve Grup 2'deki hastaların 1'inde (%1,2) Bentall prosedürü sonrası orta dönemde mortalite geliştiği gözlendi. Bazal kreatin değeri ile CRP yüksekliğinin erken dönem mortalite gelişinde etkili parametler olduğu gözlendi. Grup 1'deki hastaların %7,1'inde Postop SVO, %4,7'sinde Bentall greft enfeksiyonu, %2,4'ünde bental kapak disfonksiyonu, %4,7'sinde kapak endokarditi, %5,9'unda tamponat, %3,5'inde warfarine bağlı kanama insidansı ve %12,9'unda postop ritm bozukluğu gözlenirken, Grup 2'deki hastaların %2,4'ünde Postop SVO ve %24,7'sinde postop ritm bozukluğu gözlendi. Her iki grupta gözlenen komplikasyonların mortalite gelişinde etkili parametler olduğu gözlendi. Grup 1'deki hastaların ortalama CPB süresi 148,7±33,3 ve Aort klemp süresi 121,4±21,3 olurken, Grup 2'deki hastaların ortalama CPB süresi 145,3±32,3 ve Aort klemp süresi 124±28,2 dk olduğu ölçüldü. Çalışmamızda Bentall prosedürü ameliyatında operatif özelliklerin orta dönem gelişen mortalite ile ilişkisinin ROC analiz sonuçlarına göre asendan aort çapının, sinüs valsalva çapının, aort klemp süresinin, CPB süresinin ve aort kanül yerinin orta dönem mortalite gelişimine etki ettikleri gözlendi. Grup 1'deki hastaların 10 hastada (%11,8) hafif düzeyde olurken 7 hastada (%8,2) orta düzeyde ve 2 hastada (%2,4) ileri düzeyde mitral yetmezliklerinin bulunduğu gözlendi. Grup 2'deki hastaların ise 21 hastada (%24,7) hafif düzeyde mitral yetmezlik bulunurken, 20 hastada (%23,5) orta düzeyde mitral yetmezlik bulunduğunu gözlemledik. Hastaların 5'inde (%5,9) tamponat ve hastaların sadece 3'ünde (%3,5) Warfarine bağlı kanama geliştiği gözlendi. Grup 1'de yer alan hastaların ortalama hastanede yatış süresi Grup 2'deki hastalardan anlamlı olarak daha uzundu. Tüm hastaların ortalama hastanede yatış süresi 12,5±5,3 olarak saptandı. Sonuç: Araştırmamıza göre Bentall uygulanan hatsalarda bazal kreatinin değeri ve CRP erken mortalite için, asendan aort çapı, sinüs valsalva çapı, aort klemp süresi aortik kanül yeri orta dönem mortalite için risk fktörü olarak bulunmuştur. Diğer geç dönem komplikasyonlar ise daha nadir görülmüştür. Düşük postoperatif mortalite oranları ve geç komplikasyonlar sayesinde Bentall operasyonunu çıkan aort ve aort kökü anevrizmalarının tedavisinde standart bir yaklaşım olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the frequency of mid-term complications and to analyze the risk factors in patients who underwent the Bentall procedure. Materials and Methods: Eighty-five patients who underwent the Bentall procedure between May 2016 and May 2022 in the Department of Cardiovascular Surgery of Ege University Faculty of Medicine were included. Before the study, approval was obtained from the EUTF Hospital Ethics Committee (decision 22-4.15/52 on 21-04-2022). While the study was carried out retrospectively, patient data were obtained through file scanning and current patient records. In addition to the data of sociodemographic characteristics (age, gender, height, weight, body mass index, smoking status) of the patients included in the study, comorbidities and diagnoses of the patients (aortic dissection, bicuspid aortic valve insufficiency, Marfan syndrome, infective endocarditis, aortic root abscess, presence of aortitis), preoperative echocardiography data (Left ventricular ejection fraction (LVEF), mitral regurgitation(MR), tricuspid regurgitation(TR), aortic regurgitation(AR), aortic stenosis(AS), ascending aortic diameter, sinus valsalva diameter), operational data (aortic clamping time, cardiopulmonary bypass time, presence of total circulatory arrest (TSA), arterial cannula location), additional procedures performed together with the Bentall procedure (coronary bypass, arcus replacement, additional valve intervention), intensive care and duration of hospital stay, presence of postoperative early hospital death, postoperative complications in the middle and long term (postop SVO, bentall graft infection, bentall valve dysfunction, valve endocarditis, tamponade, warfarin-related bleeding incidence, postoperative rhythm disorder), mid-term complications. The data of the final status of the patient were recorded. In the study, patients who developed complications in the mid-term after the Bentall procedure (Group 1, n=24) and patients who did not develop complications (Group 2, n=61) were divided into two groups. Results: While 21 (24.7%) of the 85 patients included in our study were female, 64 (75.3%) were male, and the mean age of these patients was 58.1±13.1 years. It was observed that 4 (4.7%) of the patients in Group 1 and 1 (1.2%) of the patients in Group 2 developed mid-term mortality after the Bentall procedure. It was observed that basal creatinine value and high CRP were effective parameters in the development of early mortality. Postop SVO in 7.1%, Bentall graft infection in 4.7%, bental valve dysfunction in 2.4%, valve endocarditis in 4.7%, tamponade in 5.9% of patients in group 1 , 3.5% of the patients had warfarin-related bleeding incidence and 12.9% of them had postoperative rhythm disturbances, while 2.4% of the patients in Group 2 had postoperative SVO and 24.7% had postoperative rhythm disturbances. It was observed that the complications observed in both groups were effective parameters in the development of mortality. While the mean duration of CPB was 148.7±33.3 and the Aortic clamp time was 121.4±21.3, the mean duration of CPB of the patients in Group 1 was 145.3±32.3 and the Aortic clamp duration was 124±28, respectively. It was measured to be .2 min. In our study, it was observed that the relationship between operative features and mid-term mortality in Bentall procedure, according to the ROC analysis results, effects of ascending aortic diameter, sinus valsalva diameter, aortic clamp duration, CPB duration and aortic cannula location on the development of mid-term mortality. In Group 1, 10 patients (11.8%) had mild mitral regurgitation, 7 patients (8.2%) had moderate mitral regurgitation and 2 patients (2.4%) had severe mitral regurgitation. In Group 2, 21 patients (24.7%) had mild mitral regurgitation, while 20 patients (23.5%) had moderate mitral regurgitation. It was observed that tamponade developed in 5 of the patients (5.9%), and bleeding due to warfarin in only 3 (3.5%) of the patients. The mean hospital stay of the patients in Group 1 was significantly longer than the patients in Group 2. The mean hospital stay of all patients was found to be 12.5±5.3. Conclusion: According to our study, basal creatinine value and CRP were found to be risk factors for early mortality in patients treated with Bentall, and ascending aortic diameter, sinus valsalva diameter, aortic clamp duration, aortic cannula location were found to be risk factors for mid-term mortality. Other late complications are less common. Low postoperative mortality rates and late complications may make the Bentall operation a standard approach in the treatment of ascending aortic-aortic root aneurysms.