Mortuary practices at tell Atchana, ancient Alalakh in the Middle and Late Bronze Ages
Aççana höyük, antik alalah'ta Orta Tunç ve Geç Tunç Çağı'nda ölü gömme adetleri
- Tez No: 420693
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTLU ASLIHAN TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 478
Özet
Bu çalışma, Orta ve Geç Tunç Çağı yerleşimi Aççana Höyük, antik Alalah'taki gömülere ait verilerin bir analizidir. 1936-9 ve 1946-9'daki Sör C. L. Woolley ve 2003'ten günümüze değin süren K. A. Yener kazılarında bulunan mezarlardan elde edilen verilerin kullanıldığı bu çalışma, M.Ö. 2. binyıl boyunca iskan edilen şehirdeki ölü gömme adetlerini incelemek amacıyla bugüne kadar yayımlanan ve yalnızca tanımlama odaklı çalışmaların ötesine geçmektedir. 2006-2012 yıllarında açığa çıkarılan henüz yayınlanmamış mezarlar detaylı olarak çalışılmış, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak yapılan 3 boyutlu modellemeler ile mezarlık alanının mekansal ve stratigrafik ilişkisini anlamamıza olanak sağlanmıştır. Aççana Höyük'te belgelenmiş 284 mezar, basit mezarlar, ikincil gömüler, çömlek içi çocuk gömüleri ve bir adet taş oda mezardan oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında yerleşimde ortaya çıkarılan bu gömü tipleri, yönleri, pozisyonları, ve içlerine bırakılan mezar hediyeleri incelenmiş, antik Alalah'taki cenaze ritüelleri ve ölü gömme adetleri üzerine kapsamlı bir bakış açısı elde etmek amacıyla bölgedeki diğer yerleşimlerdeki gömülerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis represents a synthesis of the mortuary data at the Middle and Late Bronze Age site of Tell Atchana, ancient Alalakh. Drawing on data from the burials excavated by Sir C. L. Woolley in 1936-9 and 1946-9 and K. A. Yener from 2003-present, this thesis goes beyond the descriptions that have been published to date in order to analyze burial practices at the site throughout the second millennium BC. The unpublished burials excavated between 2006 and 2012 are treated in detail, and a three-dimensional geographic information system (GIS) model of these latest burials is presented that facilitates the spatial and stratigraphic understanding of the extramural cemetery area discovered at the site. The burial record at Tell Atchana is comprised of 284 excavated graves of various types, including simple graves, secondary burials, infant pot burials, and one stone chamber tomb. This thesis examines burial types, orientation, position, and grave goods at the site and compares the results to burials found at other sites in the region in order to gain a comprehensive view of funerary rituals and burial practices at ancient Alalakh.