Tip2 diyabetik ve prediyabetik olgularda karotid intima media kalınlığı ve osteopotegerin rankl ilişkisi
Carotid intima media thickness and osteoprotegerin and rankl levels in type 2 diabetic and prediabetic subjects
- Tez No: 420692
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPER GÜRLEK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Osteoprotegerin ve RANKL osteoporozdaki rolleri iyi bilinen moleküller olmalarına karşın, aterosklerozdaki etkileri üzerine çalışmalar nisbeten yenidir. Aterosklerotik kalsifikasyon ile osteogenez arasındaki patogenetik benzerlik, araştırmacıları bu moleküllerin damar duvarındaki etkilerini incelemeye yönlendirmiştir. Mikrovasküler komplikasyonu ya da kardiyovasküler olay öyküsü olan kişilerde osteoprotegerin yüksekliği önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada komplikasyonsuz diyabet hastalarında ve prediyabetiklerde ateroskleroz ile osteoprotegerin ve RANKL düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Çalışmaya alınan olgular Tip 2 Diyabet (n: 20) bozulmuş glukoz toleransı (BGT) (n: 16) bozulmuş açlık glukozu (BAG) (n: 19) ve kontrol grubu (n:23) olarak dörde ayrılmıştır. Olgularda antropometrik ölçümler yapılmış, osteoprotegerin ve sRANKL düzeyi ELISA yöntemi ile ölçülmüş, ultrasonografi ile sağ ve sol karotis intima media kalınlığı (KİMK) ölçülmüş ve ortalama hesaplanmıştır. Tip 2 diyabetiklerde KİMK, diğer gruplara göre- istatistiksel açıdan anlamlı olmayan şekilde- daha yüksek bulunmuştur. Osteoprotegerin RANKL düzeyleri gruplar arasında fark göstermemiştir. Bağıntı analizi yapıldığında yalnızca BGT grubunda osteoprotegerin ve KİMK arasında pozitif bir korelasyon (r 0,47) ve kontrol grubunda da RANKL ve KİMK arasında negatif bir korelasyon (r 0,45) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
While well known for their roles in osteoporosis, investigations about the effect of osteoprotegerin and RANKL on atherosclerosis are new . The pathogenetic similarity between atherosclerotic calcification and osteoporosis directed the investigators towards examining the effect of these molecules on vessel wall. Former investigations have shown elevated osteoprotegerin levels in patients with mikrovascular complications or cardiovascular disease. This study looks into whether there is an association between osteoprotegerin and RANKL levels and atherosclerosis in prediabetic and diabetic patients without any complication. Subjects are grouped as Type 2 Diabetics (n:20) impaired glucose tolerance (IGT) (n:16), impaired fasting glucose (IFG) (n: 19) and control group (n:23). Anthropometric measurements are taken from the subjects, osteoprotegerin and SRANKL are measured by ELISA and carotid intima media thickness (CIMT) on right and left sides is measured by ultrasonography and mean value is calculated. CIMT in type 2 diabetics was higher – not significant statistically- when compared to other groups. Groups were not different with regard to osteoprotegerin and RANKL values. Correlation analysis showed a positive correlation between osteoprotegerin and CIMT only in IGT group (r 0,47) and a negative correlation between RANKL and CIMT in the control group (r 0,45).