5 yıllık bir dönemde İstanbul'da meydana gelen motosiklet kazalarına bağlı ölümler
Deaths due to motorcycle accidents in İstanbul in a 5-year period
- Tez No: 834246
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Motosiklet kazaları, ölümlü trafik kazası istatistiklerinde giderek artan bir orana sahiptir. Ulaşımı kolaylaştırması, alternatiflerine göre ekonomik olması, motosikletli kuryeliğin istihdamı artan bir iş kolu olması gibi sebeplerle trafikteki motosiklet sayısı artışına bağlı olarak kaza sayısı da yükselmektedir. Ülkemizde ölümcül motosiklet kazaları ile ilgili yapılan araştırmalar kısıtlı sayıdadır. Bu çalışma ile kaza sonucu meydana gelen yaralanmalar, ölüme yol açan nedenler ve bu nedenlerin diğer etkenlerle ilişkileri incelenerek ölümcül kazaların sayısını azaltmaya yönelik çözümler için ışık tutmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2016-2020 yılları arasında İstanbul Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde otopsisi yapılan motosiklet kazasına bağlı sürücü ve yolcu ölüm olayları retrospektif olarak incelendi. Olguların demografik verileri, ölüme sebebiyet veren yaralanma türü, çevresel değişkenler, otopside saptanan makroskopik, mikroskopik ve toksikolojik bulgular değerlendirilerek istatistiki analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 282 olgunun %96,5'i erkek olup, yaş ortalaması 30,04±10,87, en fazla olgu 20-29 yaş aralığında (%43,8) bulundu. Toksikolojik incelemelerde olguların %19,9'unda (n=56) etanol, %11'inde (n=31) yasa dışı madde etkeni saptandı. Olguların %75,2'sinin kazadan sonraki ilk 24 saatte, %15,6'sının olay yerinde belirlendi. En sık ölüm sebebi merkezi sinir sistemi yaralanması (n=219,%77,7) olarak tespit edilirken, sıklıkla aynı olguda birden fazla nedenin ölüme yol açtığı kaydedildi. Sonuç: Trafik kazalarında motosikletli ölümler yüksek bir orana sahiptir. Ölüm oranlarını azaltmaya yönelik çalışmalarda ve adli açıdan karmaşık kaza olaylarının aydınlatılmasında yaralanma modellerinin ve nedenlerinin bilinmesi önem kazanmaktadır. Alkol ve yasadışı madde etkisindeyken kazaya karışan motosikletlilerin oranı göz önüne alındığında trafikteki denetimler ve ceza uygulamalarında caydırıcılık hususlarında yeni düzenlemeler, uygun ve doğru koruyucu ekipman kullanımını artırmaya yönelik çalışmalar yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Motorcycle accidents have an increasing rate in fatal traffic accident statistics. The number of accidents also increases due to the increase in the number of motorcycles in traffic, for reasons such as making transportation easier, being more economical compared to alternatives, and motorcycle courier work being a business line with increasing employment. There are limited studies on fatal motorcycle accidents in our country. This study aims to shed light on solutions to reduce the number of fatal accidents by examining injuries that occur as a result of accidents, the causes that lead to death, and the relationships of these causes with other factors. Materials and Methods: In this study, driver and passenger deaths due to motorcycle accidents, which were autopsied at the Istanbul Forensic Medicine Institute Mortuary Specialization Department between 2016 and 2020, were retrospectively examined. Statistical analysis was performed by evaluating the demographic data of the cases, the type of injury that caused death, environmental variables, and macroscopic, microscopic, and toxicological findings detected at the autopsy. Results: 96.5% of the 282 cases included in the study were male, the average age was 30.04±10.87, and the most cases were found in the 20–29 age range (43.8%). In toxicological examinations, ethanol was detected in 19.9% (n = 56) of the cases, and illegal substances were detected in 11% (n = 31). 75.2% of the cases were detected in the first 24 hours after the accident, and 15.6% were detected at the scene. While the most common cause of death was found to be central nervous system injury (n = 219, 77.7%), it was noted that more than one cause often caused death in the same case. Conclusion: Motorcycle deaths have a high rate in traffic accidents. Knowing injury patterns and causes becomes important in studies aimed at reducing death rates and clarifying forensically complex accident cases. Considering the rate of motorcyclists involved in accidents while under the influence of alcohol and illegal substances, it would be beneficial to make new regulations regarding deterrence in traffic inspections and penalty practices and to carry out studies to increase the use of appropriate and correct protective equipment.