Anksiyete ve depresyon düzeyinin klinik periodontal durum, dişeti oluğu sıvısı, tükürük ve serum kortizol/ dehidroepiandrosteron seviyeleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of anxiety and depression on clinical periodontal status, gingival crevicular fluid, salivary and serum cortisol/dehydroepiandrosteron levels
  1. Tez No: 420695
  2. Yazar: ÖMER ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ARZU ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı anksiyete ve depresyon düzeyleri, klinik periodontal durum ve dişeti oluğu sıvısı (DOS), tükürük ve serum kortizol, dehidroepiandrosteron (DHEA)/ dehidroepiandrosteron-sülfat (DHEA-S) seviyeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti. Çalışmaya, Eylül 2012 ? Şubat 2013 tarihleri arasında, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı?na başvuran 120 birey dahil edilmiştir. Beck depresyon, durumluk ve sürekli anksiyete ölçeklerinin (State-trait anxiety inventory 1-2) doldurulmasını takiben tüm dişlerin 6 yüzeyinden klinik periodontal ölçümler (Plak indeksi, gingival indeks, sondalanan cep derinliği (SCD), sondalamada kanama (SK) ve klinik ataşman kaybı) alınmıştır. Dişeti oluğu sıvısı, tükürük ve serum örnekleri, klinik periodontal ölçümlerden bir gün sonra kortizol ve DHEA/DHEA-S analizleri için toplanmıştır. Hastalar SCD kayıtlarına ve periodontal hastalığın yaygınlığına göre 3 gruba ayrılmıştır: 1.Grup: SCD 0.05). İncelenen tüm klinik periodontal parametreler ile DOS kortizol seviyeleri arasında ilişki bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between periodontal health status and anxiety and depression with regard to gingival crevicular fluid (GCF), saliva and serum cortisol and DHEA/DHEA-S levels. A total of 120 patients who referred to Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, University of Erciyes, participated in the study between September 2012 and February 2013. After the completion of self-reported Beck Depression Inventory and State-Trait Anxiety Inventory 1-2, periodontal measurements (Plaque index, gingival index, probing pocket depth (PPD), bleeding on probing (BOP) and clinical attachment level) were taken from six sites of each teeth. Gingival crevicular fluid, saliva and serum samples were collected on the next day following clinical periodontal measurements for the investigation of cortisol and DHEA/DHEA-S levels. The patients were divided into three groups taking into consideration the probing pocket depth and the extent of periodontal disease as follows: Group 1: Subjects with teeth having PPD 0.05). While there was a significant correlation between GCF cortisol and all the clinical periodontal parameters examined (p0.05).