Helleborus vesicarius (Ranunculaceae) bitkisinin içerdiği uçucu yağların tayini ve farklı ekstrelerinin antimikrobiyel aktiviteleri
Helleborus niger vesicarius (Ranunculaceae) determination of essential oils contained in the aqueous leaf extract in rodents and different ekstrelerinin antimicrobial activities
  1. Tez No: 420696
  2. Yazar: TARIK KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Helleborus vesicarius (ranunculaceae) bitkisi kimyasal ve mikrobiyolojik olmak üzere iki alanda incelendi. Türü belirlendikten sonra Helleborus vesicarius (ranunculaceae) bitkisi güneş ışığından uzak kurutuldu ve sonra öğütüldü. Daha sonra bitki bileşenleri metanol ile ekstrakte edilerek ham metanol ekstresi hazırlandı. Daha sonra bir dizi seçici katı-sıvı ve sıvı-sıvı ekstraksiyon kullanılarak ham metanol ekstresi polaritesine göre sırasıyla heksan, diklorometan, bütanol ve su fraksiyonlarına ayrıldı. Bu ekstrelerden uçucu ve esansiyel yağ asitlerinin zengin olduğu Heksan ekstresi metillenerek GC-MS analizi yapıldı ve elde edilen sonuçlar faydalı yağ asitleri açısından irdelendi. Ayrıca tüm ekstrelerin (metanol, heksan, diklorometan, bütanol ve su) Salmonella thyphimurium CCM 5445, Escherichia coli ATCC 25922, Escherichia coli 0157H7 gram-negatif bakterilerine ve Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecium DSM 13590 gram-pozitif bakterilerine karşı antibakteriyel aktiviteleri ve Candida albicans ATCC 10239 mayasına karşı antifungal aktiviteleri agar-disk difüzyon ve minimum inhibisyon konsantrasyonu tayin yöntemleriyle referans ilaçlarla karşılaştırılarak ve incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Helleborus vesicarius (ranunculaceae) plant was evaluated in two areas including chemical and microbiological. After identified taxanomically, Helleborus vesicarius (ranunculaceae) plant was dried away from sunlight and then finely ground. Then the crude methanol extract was prepared by extraction of the plant components with methanol. Then crude methanol extract was separated into hexane, dichloromethane, butanol, and water fractions respectively based on increasing polarity using a series of selective solid-liquid and liquid-liquid extractions. Out of all extracts, Hexane extract, which is rich in essential fatty acids and volatile fatty acids, was methylated and its GC-MS analysis was performed and the results obtained were evaluated in terms of beneficial fatty acids. Also antibacterial activity against Salmonella thyphimurium CCM 5445, Escherichia coli ATCC 25922, Escherichia coli 0157H7 gram-negative bacteria and Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecium DSM 13590 gram-pozitive bacteria and antifungal activity against Candida albicans ATCC 10239 yeast of all extracts (methanol, hexane, dichloromethane, butanol and water) were examined by agar- disk diffusion assay and minimum inhibitory concentration assay compared with the reference drugs.