Kardiyovasküler risk faktörü olarak fibrinojen ve lipid parametrelerinin subklinik hipotiroidili hastalardaki düzeyi
Levels of fi̇bri̇nogen and li̇pi̇d parameters as a cardi̇ovascular ri̇sk factor i̇n subcli̇ni̇cal hypothyroi̇d pati̇ents
  1. Tez No: 420709
  2. Yazar: AŞKIN GÜNGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Subklinik hipotiroidi hafif orta troid yetmezlik durumudur. Kardiyovasküler risk artışı ile ilişkili bir durumdur. Dislipidemi ve koagülasyonla ilgili parametrelerdeki değişiklikler subklinik hipotiroidide potansiyel olarak ateroskleroz gelişiminden sorumlu olabilir. Bu nedenle tez çalışmamızda subklinik hipotiroidili hastalar ile kontrol grubu arasında kardiyovasküler risk faktörü olarak fibrinojen ve lipid parametreleri bakımından fark olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Eylül 2007 ve Nisan 2008 tarihleri arasında 3. dahiliye kliniğine başvuran yeni tanı almış, tedavi almayan 44 subklinik hipotiroidili hasta ve kontrol grubu olarak ise bilinen herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı 44 kişi çalışmaya alındı. Ek hastalığı olanlar ve sigara, alkol kullananlar çalışmaya dahil edilmedi. Serbest tiroid hormonları normal sınırlarda iken serum TSH değerinin 4 mIU/L'den büyük olması subklinik hipotiroidi olarak tanımlandı. Vaka ve kontrol grubu fibrinojen ve lipid parametreleri bakımından birbiriyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Subclinical Hypothyroidism is defined as mild-moderate thyroid failure and it is associated with an increase in cardiovascular risk. The changes in the parameters related to dyslipidemia and coagulation may potentially contribute to the development of atherosclerosis in subclinical hypothyroidism. We aimed in this study to investigate the difference between the subclinical hypothyroid patients and the control group in terms of fibrinogen and lipid parameters as a cardiovascular risk factor. Methods: The participants of this study were 44 newly-diagnosed subclinical hypothyroid patients who applied to our Internal Medicine Out-Patient Clinic during September 2007 and April 2008. The control group was composed of 44 healthy subjects with no specific disease. Those with additional diseases, smokers and alcohol consumers were not included in the study. Serum TSH level greater than 4 mIU/L was defined as subclinical hypothyroidism while free thyroid hormones within normal limits. The patient and the control group were compared in terms of fibrinogen and lipid parameters.