The integration of a self-assertive woman: A feminist reading of Jane Eyre by Charlotte Brontë
Kendi̇ne güvenen kadının tamamlanması: Charlotte Brontë'ni̇n Jane Eyre adlı eseri̇ne femi̇ni̇st bi̇r bakış
  1. Tez No: 420715
  2. Yazar: ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE BİRKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde baş karakteri kadın olan klasik Victoria dönemi romanlarından Jane Eyre'in feminist bakış açısı ile analizinin yapılması amaçlanmıştır. Kurgu ve temanın dönemin ideolojisi ile bağlantıları, romanın dönemin ve kültürün yansıttığı ataerkil toplum düzeni ile uyuşan ve çelişen yönleri tartışılmıştır. Kurgu, eserin Bildungsroman olarak taşıdığı özellikler ve romanda yaratılan çalışmaların nasıl çözümlendiği incelendiğinde romanın baş karakteri olan Jane Eyre'in haklarını almak için çok çaba harcadığı, şansın ve olayların da yardımıyla bu haklardan bazılarına sahip olabildiğini, ancak romanın sonunda dönemine göre son derece muhafazakar bir evlilik yapmayı tercih ettiği görülür. Bu sebeple söz konusu eser radikal feminist yerine, liberal feminist bir roman olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışmada dönemin ideolojisi, eğitim sistemi, gerçek bir aileye sahip olamayan çocukların gerçek ailelerinin yerine geçecek bir aile yaratma istekleri, romans, evlilik ve cinsellik meseleleri üzerinde durulmuştur. Romanın baş karakterinin dönemin temayüllerine uygun son derece muhafazakar bir evlilik yapmış olmasına rağmen haklarını elde etmek için çabalaması ve döneminin temayüllerine ters düşecek bir şekilde kısmen de olsa bağımsız bir karakter olarak incelenmesi yapılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present thesis is a feminist analysis of Jane Eyre, a classic Victorian novel which has a female character as a protagonist. It will discuss the connection of plot and theme to ideology and the way in which the novel half challenges and half integrates into the patriarchal ideology of the above mentioned country and culture. My reading, after considering the unfolding of the plot, the Bildungsroman and the resolution of the conflict, argues for the placement of Jane Eyre within the theoritical boundaries of liberal feminisim (depicted as such in the writings of Woolstonecraft and Mill) as opposed to other interpretations which were keen on emphasizing the radical feminist tendency of the novel. Moreover, in the present interpretation, the liberal feminist debut and claims made by the protagonist are counterbalanced by a conservative ending, since the heroine final choice ascribes her to the traditional domestic roles envisaged by the Victorian period. In the view of those mentioned before, what the main character achieves during the journey into and for socialization is the final re-appropriation of the self while navigating through the realms of given discourses, and the preservation and promotion of a personal voice. I concentrated my analysis on the issues of ideology, education, surrogate families, romance, marriage and sexuality, in an attempt to demonstrate that after and because of living these crucial experiences in a personal and self-assertive manner, Jane Eyre, the protagonist of the novel, gains recognition and status in a usually restrictive and limiting society like the other one represented by the patriarchal Victorian England.