Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda dispepsi sıklığı ve etkileyen faktörler
The prevalence of dyspepsia and affecting factors in patients with chronic renal failure
  1. Tez No: 420716
  2. Yazar: MUHARREM TAŞKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Nefroloji, Gastroenterology, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Düzenli hemodiyalize (HD) giren hastaların büyük çoğunluğunda gastrointestinal semptomlar oldukça yaygın görülmektedir. Bu gastrointestinal semptomlar hastaların hem hayat kalitesini kötü etkilemekte, hemde yetersiz gıda alımına yol açmaktadır.Yetersiz gıda alımı da malnütrisyonla sonuçlanmaktadır. Bu hasta grubunda malnütrisyonun, morbidite ve mortaliteyi artırdığı gösterilmiştir. KBY olan hastalarda dispepsi sıklığı konusunda çelişkili raporlar vardır. KBY'li hastalarda dispepsi sıklığının KBY'si olmayan sağlıklı bireylerden farklı olup olmadığını anlamak, daha sık görülüyorsa etkileyen faktörleri saptamak amacı ile prospektif çalışma planlandı. Çalışmaya, düzenli hemodiyaliz programında olan 320 hasta ve kontrol grubu olarak da 320 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 640 kişi dahil edildi. Her iki grup son 3 ay içindeki dispepsi semptomları açısından dispepsi sağlık skalası, potansiyel risk faktörleri açısından da genel bir anket ile yüzyüze sorgulandı. Bu hasta grubunun doğal hallerindeki semptomların ortaya çıkarılması amaçlandığı için, dispepsiyi etkilediği bilinen ilaç kullandığı saptanan hastaların ilaçları kesildi. İlaç etkisi ortadan kalktıktan 15 gün sonra yeniden sorgulandı. KBY olan hastalarda dispepsi görülme sıklığı % 49,7 iken, kontrol grubunda sıklığı % 37,5 idi.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal symptoms are common among patients undergoing regular haemodialysis (HD). Gastrointestinal symptoms (GI) may reduced food intake, resulting in malnutrition and impaired well-being in these patients. Malnutrition is associated with increased morbidity and mortality in patients with chronic renal failure (CRF). Very limited data are available on the prevalance of gastrointestinal symptoms in patiens with CRF, although some previous studies have shown a high prevalence of GI symptoms in these patients. The aim of this study was to asses the prevalence of GI symptoms in CRF patients and compare this with healthy population. A total of 640 patients (320 with CRF on hemodialysis, 320 healthy) were invited this study. All of them were given the questionnaire of“Dyspepsia Health Scale”which measures dyspepsia score. The values were compared between CRF and healthy patients.