Spontane mutasyon ve açılım sonucunda dejenerasyon gösteren hibrid ayçiçeklerinde mitoz ve mayoz kromozomlarının analizi ile bunların bazı özelliklere etkisi
The analyse of mitosis and meisosis chromosome in hibrid sunflowers showed degeneration in the result of the spontane mutation and emition with the effect of on some aspect
  1. Tez No: 420734
  2. Yazar: SEFA PEKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Lüleburgaz da doğal şartlar altında tozlaşmaya bırakılmış G-3330, S-281 ve As-Row-503 hibridlerine ait normal ve dejenerasyon gösteren ayçiçeklerinde mutasyon ve bazı özelliklere etkisini araştırmak maksadıyla yapılmıştır. Normal ve dejenere gruplarda 25' er adet olmak üzere her üç hibridten tesadüfi örnekler seçilmiştir. Hasat zamanında seçilen ayçiçeklerinin gerekli ölçümleri yapılmış, mitoz kromozomlarını incelemek maksadıyla küçük tesadüfi popülasyonlar oluşturulmuştur. Yapılan ölçümler neticesinde G-3330, S-281 ve As-Row-503 normal hibridlerinde ortalama olarak sırasıyla tabla çaplarının 22.56 cm, 25.12 cm, bitki boylarının 153.04 cm, 133.92 cm, 174.20 cm bin tohum ağırlığının 66.63 g, 68.80 g, 73.35 g kabuk oranlarının %38.64, %37.58, %38.50 olduğu bulunmuştur. Aynı hibridlerin dejenerasyona uğrayan gruplarında yapılan ölçümlerde ortalama olarak sırasıyla tabla çaplarının 17.88 cm, 27.24 cm, 21,08 cm bitki boylarının 136.72 cm, 162.32 cm, bin tohum ağırlıklarının 56.45 g, 68.33 g, 59.70 g kabuk oranlarının %33.28, %27.94, %32.86 yağ oranlarının %33.83, %39.14, %31.86 olduğu bulunmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi neticesinde G-3330 ve As-Row-503 hibridlerinde normal ve dejenere gruplar arasındaki korelasyonların aynı yönde olmadığı görüldü. F1 M1 ayçiçeklerinde yapılan sitogenetik araştırmalar neticesinde ise G-3330 hibrid tipinin dejenerasyon gösteren grubunun polen ana hücrelerinde poliploidiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effect on some aspect and and mutation in sunflowers that Show normal and degeneration, belonging to the hybrids G-3330, S-281 and As-Row-503 leaving to pollenization in the naturel conditions in Luleburgaz. Sampels with 25 specimens from the eitgher there groups in the normal and the degenerated groups were randomly selected it the time of harvesting, the necessary mesaurement of the selected sunflowers were taken and the little – random populations to examine the mitosis chromosomes were made. In the normal hybrids G-3330, S-281 and As-Row-503 related to the taken mesaurements, 25.56 cm, 25.12 cm of the table diameters; the leight of the plants 153.04 cm, 133.92 cm, 174.20 cm the tousound seed weights 66.63 g, 68.80 g, 73.35 g; the bark rations 22.94%, 27.91%, 24.65% and the oil rations 38.64%, 37.58%, 38.50% were found out in avarage rejpectirely in the degenerated groups of the same hybrids, the table diameters 17.88 cm, 162.32 cm, one tousound seed weight 56.45 g, 68.33 g, 59.70g, the bark rations 33.28%, 27.94%, 32.86%; the oil rations 33.83%, 39.14%, 31.86% were found in average, respectively. It was showed to be significant of the differences the degenerated and normal groups in the hybrids, G-3330, S-281 and As-Row-503 but not correlations between the aspects with respect to evaluation of the obtain data. As a result of cytogenetics investigations made on the F1 M1 sunflowers, the polyploidy in the pollen stem cells of the degenerated group of G-3330 hybrid type was encountered.