Kastamonu Beyler ve Germeçtepe barajlarındaki Cyprinus carpio (L., 1758) ve Leuciscus cephalus (L., 1758) populasyonlarının karşılaştırmalı karyotip analizi ve nor fenotipleri
The comparative karyotype analyses and chromosomal nor phenotypes of the Cyprinus carpio (L., 1758) and Leuciscus cephalus (L., 1758) live in Kastamonu Beyler and Germeçtepe lakes
- Tez No: 420735
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Cyprinidae familyasından Cyprinus carpio (L.1758) ve Leuciscus cephalus (L.1758)'un Beyler ve Germeçtepe Barajları'ndaki populasyonlarının kromozom yapı ve sayıları incelenerek karyotipi yapılmış, NOR fenotipleri belirlenerek her türün populasyonları kendi arasında karşılaştırılmıştır. Balıklara % 0,1'lik kolkisin solüsyonu her 100 gr vücut ağırlığına 1 mL olacak şekilde intraperitonal olarak enjekte edilmiş ve 3.5-4 saat sonra öldürülerek böbrek dokusu çıkarılmıştır. 0.075 M KCl'de hipotonize edilen böbrek doku, metanol-glasial asetik asitte (Carnoy) (3:1) fikse edilerek takip eden diğer aşamalardan sonra pH = 6.8'lik fosfat tamponunda hazırlanmış giemsa ile boyanmıştır Beyler ve Germeçtepe Barajı Cyprinus carpio populasyonlarında kromozom sayısı 2n = 100'dür. Beyler populasyononunda kromozom formülü NF = 152, 22 m + 30 sm + 48 st-a, Germeçtepe populasyonunda ise NF = 150, 20 m + 30 sm + 50 st-a şeklinde bulunmuştur. Leuciscus cephalus'un Beyler Barajı populasyonunda NF = 80, 18 m + 12 sm + 20 st-a, Germeçtepe populas¬yonunda NF = 82, 20 m + 12 sm + 18 st-a kromozom formülü bulun¬muştur. Her iki populasyonda kromozom sayısının 2n = 50 olduğu tespit edilmiştir.“One-Step”metoduna göre belirlenen NOR fenotipi, her iki balık türünün populas¬yonları arasında heteromorfik farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structure and number of chromosomes were investigated, and karyotypes were determined in Cyprinus carpio and Leuciscus cephalus of the Cyprinidae family that were obtained from the population in Beyler and Germeçtepe lakes of Kastamonu in Turkey. The NOR phenotypes of these species were determined, and the population of each species was compared. A solution of 0.1% colchicine was injected into the abdominal cavity at a ratio of 1-mL per 100-g of body weight. 3.5-4 hours later, the fish were killed and kidneys removed. The hypotonization of the kidney tissue was performed with 0.075 M KCl, fixation was conducted in a mixture of methanol and glacial acetic acid in the ratio 3:1 (v/v). Finally, it was stained in giemsa, which was prepared in a phosphate buffer solution (pH = 6.8). The Cyprinus carpio populations of Beyler and Germeçtepe lakes have a chromosome number 2n = 100. The chromosome formula of the Beyler lake populations was found as NF = 152, 22 m + 30 sm + 48 st-a, in the Germeçtepe population it was NF = 150, 20 m + 30 sm + 50 st-a. For Leuciscus cephalus; in the Beyler population; NF = 80, 18 m + 12 sm + 20 st-a, in the Germeçtepe population, NF = 82, 20 m + 12 sm + 18 st-a. The chromosome number for these two populations was determined as 2n = 50. According to the“One Step”method, heteromorphic differences are shown between the populations of these two fish species.