Kalıcı pacemaker takılmış asemptomatik olgularda tee ile lead üzerinde kitle saptanması ve bu kitlelerin aktif lead endokarditi ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 420737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT KIRMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmamızda, kalıcı pacemaker takılmış ve herhangi bir semptomu olmayan olguların transtorasik ve transözefageal ekokardiyografik incelemelerinde, intravasküler lead üzerinde kitle olup olmadığını ve saptanan kitlelerin aktif pacemaker lead endokarditi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmaya 1988-2005 yılları arasında merkezimizde kalıcı kardiyak pacemaker takılmış olan 211 hasta dahil edildi. Son 10 gün içerisinde antibiyotik kullanımı öyküsü olan, işlem sırasında kardiyak veya non-kardiyak aktif enfeksiyonu olan, enfektif endokardit geçirme öyküsü olan ve çalışmaya katılmayı reddeden hastalar çalışma dışı bırakıldı. Geride kalan 75 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Hastalardan ekokardiyografik inceleme öncesinde birer saat arayla üç sefer farklı venlerden, 2 tüp aerob ve 1 tüp anaerob kan kültürü için 30'ar cc kan örneği alındı. CRP, RF, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve hemogram bakıldı. Tam idrar tahlili ve telekardiyogramları incelendi. Tüm hastalara transtorasik ekokardiyografi (TTE) ve transözefageal ekokardiyografi yapıldı. TTE ile 16 olguda (% 21,3) ve TEE ile 21 olguda (%28) kitle saptandı. Saptanan toplam 22 kitlenin 18 tanesi (%81.8) mobil ve 4 tanesi (%18.2) fiks yapıda olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the presence of masses on the intravascular leads of the asymptomatic patients with permanent pacemaker and to clarify the relationship of these masses with active pacemaker lead endocarditis by transthoracic and transesophageal echocardiography. 211 patients who underwent permanent cardiac pacemaker implantation in our center, between 1988-2005 were enrolled in this study. The patients who had a history of antibiotic use in the last 10 days, active cardiac or non-cardiac infection during the procedure, previous infective endocarditis and the patients who refused to attend the study were excluded. The rest 75 patients formed the study group. 30 cc blood samples were obtained for 2 tubes aerob and 1 tube anaerob blood cultures, three times with one hour intervals from seperate veins, before echocardiographic examinations. CRP, RF, erythrocyte sedimentation rate (ESR) and hemogram were obtained. Full urine analysis and telecardiograms were 7 examined. All patients underwent transthoracic echocardiography (TTE) and transesophageal echocardiography (TEE). Mass were identified in 16 (21.3%) subjects by TTE and in 21 subjects (28%) by TEE. 18 of the 22 masses (81.8%) were mobile and 4 (18.2%) of them were fix.