Primer başağrısı hastalarında psikiyatrik komorbidite taranması
Psychiatric comorbidity investigation amoung primary headache patients
- Tez No: 420760
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ: Baş ağrısı tarihin çok eski çağlarından beri mevcut, insanlığın en eski sağlık sorunlarından biridir. 19. Yüzyıldan itibaren migren ile başlayarak, başağrısı ile psikolojik sorunların ilişkisi dikkat çekmeye başlamış ve araştırmacılar tarafından bildirilmiştir. Başağrısına , başta anksiyete bozuklukları ve depresyon olmak üzere, somatoform bozukluklardan kişilik özellikleriyle ilişkili olana olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta, gerek semptomatoloji gerek bozukluk düzeyinde eşlik ettiği birçok çalışmada tespit edilmiştir.Çalışmamızda, primer başağrısı tablolarına eşlik eden psikiyatrik bozuklukların oranı ve dağılımının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Bu çalışmamızda, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başağrısı Polikliniğine ilk defa başvuran, 15-60 yaş arası, proflaktik tedavi almamış, 110 hasta randomize olarak dahil edildi. Başağrısı teşhisleri, Nöroloji Kliniği Başağrısı birimi tedavi ekibi tarafından, Uluslarası Başağrısı Cemiyeti'nin, 1988 teşhis kriterlerine göre kondu. Vakalar, sosyodemografik bilgi formu, Structured Clinical Interview for DSM-IV clinic version ile I. Eksen teşhisleri kondu. Beck ve Hamilton Depresyon ve Anksiyete Ölçekleri, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS) uygulandı. SONUÇLAR: Primer başağrısı gruplarının yaş ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulundu. Gerilim tipi başağrısında, Günlük süreğen başağrısına göre yaş ortalamaları anlamlı olarak yüksekti. Primer başağrısı tiplerinin dağılım oranları: Gerilim Tipi:%40, Aurasız migren: %32.7, Auralı migren : %0.9, Günlük Süreğen Başağrısı: %19.1, Mikst Tip Başağrısı (aurasız miren + epizodik gerilim tipi): %3.6, Küme Başasğrısı: % 2.7. I. Eksen tanılarının dağılımı: Major Depresif Bozukluk : %20.9, Uyum Bozukluğu:%13.6 , Anksiyete Bozuklukları: %9, Çoklu I. Eksen Teşhisleri: %6.3. Hamilton Anksiyete ve Beck Anksiyete skorları, Aurasız migren ve Gerilim Tip başağrıları grubunda, Küme ve Mikst Başağrısı grubuna göre yüksek bulundu. TARTIŞMA : Bulgularımız, Aurasız migrende en sık komorbidite gösteren I. Eksen bozukluğunun Anksiyete bozuklukları olduğu görüşünü desteklememektedir. Bizim popülasyonumuzda, Major Depresif Bozukluk n ık görülen komorbid I. Eksen tanısı olarak bulundu. Küme ve Mikst Tip başağrısı alt grubunda, Anksiyete skorlarının diğer alt gruplardan anlamlı olarak yüksek olması, kategorik olarak bir tanı düzeyinde olmadığı durumlarda da, anksiyetenin bir semptomatoloji olarak, bazı başağrısı alt tipleriyle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. başağrılarında sıklıkla yer alan bir semptom olduğunu Psikiyatrik komorbidite, Primer Başağrılarının kalıcılaşması ve prognozunun kötüleşmesinin önemli nedenlerinden biridir. Tedavinin yanlızca başağrısının ortadan kaldırılması yerine, sendromun tüm yönleri ile tedavi edilmesinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Psychiatric comorbidity is observed in headache syndromes frequently. The goal of our study is to establish the comorbidity rates and distribution of psychiatric disorders amoung primary headache patients. METHOD: 110 outpatients enrolled to study randomly who were 15-60 years –old admitted to the Headeche Unit of Neurology Department . All of the patients have not regimened prophylactic treatment . The patients were diagnosed for their primary headache disorder according to the International Headache Society ' 1988 criteria by Neurology Department Headeche Unit team. Sociodemographic Form was applied. The Axis I diagnoses were investigated by , Structured Clinical Interview for DSM-IV clinic version. Beck and Hamilton Depression and Anxiety Scales and Toronto Alexithymia Scale were applied. RESULTS: We found significant difference between between the mean age of Tension Type and Chronic Daily Type Headache . The distrubition rates of Primary Headache Types were as follows: Tension Type: %40, Migraine without aura: %32.7, Migraine with aura: %0.9,Chronic Daily Headache: %19.1, Mixt Type (Migraine without aura+ Episodic tension type): %3.6, Cluster Headache: %2.7. The distribution of the Axis I Disorders were as follows: Major Depresive Disorder % 20.9, Adjusment Disorder : %13.6, Anxiety Disorders: %9, Multiple Axis I Disorders: %6.3. DISCUSSION: The mean age of migraine without aura patients were consistent with the previous reports of characteristic age range of migraine. Anxiety Disorders were not the most common comorbid diagnosis associated with primary headaches according to our findings unlike the literature. Moajor Depressive Disorder was the most common comorbid diagnosis amoung our patients. Nevertheless, anxiety scores of Cluster Type and Mixt headache patients were higher than the other groups. Altough anxiety was not the most common disorder as a diagnostic category, as a symptom anxiety was a prevalent symptom for especially for some subtypes of primary headaches. CONCLUSION: Primary headaches should be evaluated and treated as a whole clinic Picture including psychiatric comorbidity which makes the prognosis worse and resistant.